20.8 C
Скопје
04:06 - 30 јуни, 2022

Европската Унија да се подготви за целосна блокада на гас од Русија, предупредува ИЕА

Шефот на ИЕА, Меѓународната агенција за енергија, Фатих Бирол, издаде предупредување до Европа, барајќи од владите да бидат подготвени за целосно затворање на извозот на руски гас оваа зима.

„Европа треба да биде подготвена во случај рускиот гас целосно да биде прекинат“, рече тој во интервју за „Фајненшл тајмс“.

„Колку повеќе се приближуваме до зимата, толку повеќе ги разбираме намерите на Русија – додаде тој -, верувам дека кратењата имаат за цел да ја спречат Европа да ги пополни своите депозити и да ја зголеми моќта на Русија во зимските месеци.

Според Бирол, „ Вонредните мерки преземени оваа недела од европските земји за намалување на побарувачката за гас, како што е вклучувањето на старите електрани на јаглен, беа оправдани со големината на кризата, и покрај загриженоста за зголемените емисии на јаглерод“, пренесува раињуз.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....