30.8 C
Скопје
13:41 - 10 август, 2022

(ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНИОТ МАЈСТОР ЗА БАЛЕТАНСКИ И ВЛЕЧКИ ВО СКОПЈЕ: Овој занает го чува само Шериф Даци од Скопската чаршија

шериф даци

Старата скопска чаршија надалеку беше прочуена поради старите занаети кои се негуваа и производите кои беа уникатни и единствени во продажба. Сјајот на чаршијата барем во делот на занаетите згаснува, а тоа го зборува и Шериф Даци, занаетчија кој целиот свој живот ги изработува оние црни патичиња – балетанки, популарно наречени цвички без кои учениците не можеа да влезат на час по физичко во спортските сали.

 

Во потрага по некогашниот сјај на Чаршијата и звуците на некои од машините за рачно производство, чичко Шериф Даци раскажува како било, и како се уништува полека чаршијата, најпознатата знаменитост на Скопје, посетена дури и од поранешната американска шефица на дипломатијата Хилари Клинтон. Таа во неговиот дуќан пред 20 години си одбра рачно везени, скопски влечки.

Нашиот соговорник Шериф Даци е носталгичен за минатото и тажен за сегашната состојба во која се најде старата скопска чаршија и занаетчиите, некогаш надалеку познати по својата рачна и уникатна изработка на производи. Повеќе нема интерес ниту за чираци за да ги научат и потоа продолжат старите занаети, резигнирано говори Даци.

Извор: Слободен Печат

Слични објави

Џони Деп потпиша милионски договор со компанијата која го цензурираше веднаш штом беа упатени првите обвинувања

Еспресо

Славчо Попоски прогнозира пороен дожд, грмежи и засилен ветер; невреме во Скопје

Еспресо

Колешката од „Брилјантин“ се прости од Оливија Њутн-Џон: „Јас сум без зборови, последен пат кога зборувавме ми рече…“

Еспресо

Бен Стилер откри дека ја одбил улогата во познатиот филм: „Сè уште ме мачи тоа“

Еспресо

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Еспресо

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо
Се вчитува....