7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Најздравиот домашен леб без брашно со јатки и семки!

На наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме со Бранко“ („Cooking with Branko“).

Овојпат шеф Бранко ни подготвува здрави оброци за подобро здравје! A за утрешниот појадок ви предлага здрав домашен леб без брашно со јатки и семки. 

Здрав оброк подготвен со здрави состојки. 
фото-приватна архива

Состојки:

1 шолја  семки од сончоглед (печени)
½ шолја ленено семе
½ шолја бадеми и лешници (печени)
1 ½ шолји овесни снегулки
2 лачижи чиа семе
1 лажица ситна сол
1 лажица мед
3 лажици кокосово масло или маслиново масло
350-400ml вода
3 лажички сусам

80гр. ореви

Начин на подготовка:

Оставете ги сончогледот, оревот, лененото семе, бадемите, лешниците и чиа семето да отстојат во вода околу 2 до 3 часа.
Додадете ги во длабок сад и добро промешајте.
Потоа, измешајте ги заедно медот, водата и кокосовото масло. Измешани состојки додадете ги во останатите сувите состојки во садот.
Доколку не сакате да ги ставите крупни бадемите, лешниците и оревите, сомелете ги.
Тестото треба да стане хомогено , но не премногу густо и тврдо, доколку е тврдо додавајте вода за да омекне.
Тестото ставете го во правоаголен силиконски калап за печење на торта и оставете го да остои 1 час покриено со крпа.
Загрејте ја рерната на 200°C и печете ја векната околу 20 минути со постепено намалување на температурата.
Пред да го исечете, лебот многу е важно комплетно да се излади за да се врзат сите состојки.
Лебот може да го чувате и до 5 дена затворен во сад со најлонска кеса.
Овој леб е одличен додаток во исхраната доколку сакате да се храните здраво.
фото-приватна архива
фото-приватна архива
фото-приватна архива

Слични објави

(ВИДЕО)ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА БАЛАШЕВИЌ: Ќерката Јелена проговори за прошталното писмо на Панонскиот морнар

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо
Се вчитува....