7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО СТОРИЈА) ВО СЕЛО РЕЖАНОВЦЕ ВО ЦВЕТНОТО ЦАРСТВО НА МИРКО: Повеќе од задоволство, поголемо од мерак, помирисно од парфем…

Денес разговараме со Мирко Ѓорѓиевски од село Режановце, кумановско. Селото е познато по двете археолошки наоѓалишта кои сведочат дека тука луѓе живееле уште од железно време. Мирко моментално не работи, а работел во чевларска индустрија во одделот за главна контрола за извоз. Инаку, тој е голем љубител на цвеќиња, сам си ги одгледува во дворот и се грижи за совршено оплеменување и изглед на ова парче земја.

ФОТО -приватна архива

– Цвеќето јас го одгледувам, правам распоред како да ги подредам цвеќињата, јас ги садам, ги размножувам, а некои ги купувам – ни објаснува Мирко.

Времето кое го посветува на дворот, за Мирко е задоволство.
– Кога работиш нешто со љубов не треба многу време – додава тој – Секој ден по нешто, и работата ќе се заврши.
Во дворот има најразлични видови цвеќиња, од сардели, бонбонки, до воденки, а сега и сурфинии…

– Во текот на зимата, едни цвеќиња ги внесувам во подрумот, други во ходник во куќата, па така преживуваат успешно – вели Мирко.

Омилено цвеќе нема, зашто сите му се омилени! Или како што вели, секое цвеќе си е убаво на свој начин. 

Цвеќето е нешто најубаво и го одгледувам многу одамна. Задоволство ми е да седнам во двор и да се напиеме кафенце со моите, со соседи, роднини, пријатели – со задоволство вели Мирко.

Инаку, Мирко е член на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

УЖИВАЈТЕ ВО ФОТОГАЛЕРИЈАТА:

ФОТО – ПРИВАТНА АРХИВА

Слични објави

(ВИДЕО)ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА БАЛАШЕВИЌ: Ќерката Јелена проговори за прошталното писмо на Панонскиот морнар

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо
Се вчитува....