ФОТО: Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава, верници го бакнуваат стаклото

Во Храмот „Свети Сава” во Белград започна комеморацијата за покојниот српски патријарх Иринеј.

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј беше пренесен од Соборниот храм во црквата „Свети Сава” на Врачар од страна на припадници на Српската армиска гарда и архиереите на Српската православна црква.

Телото на починатиот патријарх изложено со отворен ковчег но под стакло/ Фото: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Пренесување во Храмот беше пропратено со колона возила, но без придружба на граѓани поради епидемиолошките мерки.

Во Храмот ковчегот беше пречекан од свештенството на белградско-карловачката Архиепископија.

Изложено телото на патријархот Иринеј во храмот Свети Сава во Белград/ Фото:EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

По комеморацијата, верниците ќе можат да му оддадат почит на поглаварот на Српската православна црква, а во текот на денот и ноќта белградските свештеници ќе го читаат Светото евангелие.

Фото: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Во согласност со препораките на Кризниот штаб и сите епидемиолошки мерки, нема да биде можно да се бакнува телото на патријархот. Ковчегот е целосно затворен, а горниот дел е покриен со стакло.

Верниците никој не ги спречува да го бакнуваат стаклото/ Фото: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Граѓаните ќе можат да влезат на западната страна на храмот на централниот влез и да дојдат на неколку метри од телото, да се поклонат и да излезат.

Српската почесна гарда го внесе ковчегот со упокоениот патријарх во храмот Свети Сава/ Фото: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Литургијата за упокојување започнува утре во 9 часот и ќе се одржи во централниот дел на храмот каде што ќе биде изложено телото на патријархот.

Патријархот Иринеј ќе биде погребан утре во криптата на црквата „Свети Сава” по литургијата. 

Веста е преземена од slobodenpecat.mk со претходна дозвола од порталот.

Слични објави

Две наставнички од скопско училиште заразени со коронавирус испратија првачиња во 14 дневна изолација

Слободен Печат

Врие од печурки, откупот слаб, цените минимални

Слободен Печат

Прво отстранување на шизмата, па Томос за автокефалност: Вселенската патријаршија со најава за решавање на македонското црковно прашање по украинскиот модел

Слободен Печат

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен Печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен Печат

Струите во ВМРО ДПМНЕ ја „горат“ или редефинираат партијата

Слободен Печат

Остави Коментар

16 + 9 =

Слични објави

Скопјани место дома, во парк и на Кеј (ВИДЕО)

ЗА САМО 20 ДЕНА: Бројот на заболени од коронавирус зголемен за 2,5 пати (ИНФОГРАФИК)

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен Печат

А што ако Трамп не прифати пораз и не сака да си оди од Белата куќа?

Слободен Печат

Гардијан: Вистината за болеста на Борис Џонсон

Слободен Печат

Јуратовиќ: Медиумите во Србија се под силна контрола и притисок

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian