11.8 C
Скопје
21:41 - 3 март, 2024

За своите деца Рајан О’Нил бил монструм, а за жените најголем заводник: На погребот на сопругата ѝ се додворувал на сопствената ќерка

Актерот Рајан О’Нил почина на 83-годишна возраст, а оваа вест дојде од неговото семејство. Во оваа прилика се сеќаваме на неговиот живот.

Почина холивудскиот актер Рајан О’Нил, а тажната вест ја сподели неговиот син на Инстаграм.

Рајан О’Нил е роден на 20 април 1941 година во Лос Анџелес, во семејство на сценаристот Чарлс Блеки О’Нил и театарската актерка Патриша Калаган О’Нил, кои имаат уште еден син, исто така актер, Кевин.

Не сакал да биде актер, туку се интересирал за спорт, а џепарлак заработувал како спасител на плажа и боксер. Боксот особено го привлекувал, па кога имал 14 и 15 години се натпреварувал во аматерската лига и имал резултат од 18 победи и 4 порази.

Како млад отслужил два месеци затвор поради тепачка. Потоа се откажал од боксот, а причината била повеќе што семејството морало да го премине океанот бидејќи таткото се вработил како писател во Радио „Слободна Европа“ во Германија, каде што Рајан завршил средно училиште во 1959 година, пишува Стори.хр.

Таму не се занимавал со бокс, но и тоа не беше неговата иднина, особено што неговата амбициозна мајка сакаше нејзините синови по секоја цена да бидат познати и богати, па глумата беше нејзина тивка желба.

Затоа и си дошла на свое кога Рајан, истата година кога дипломирал, дебитирал на телевизија, во германската серија „Приказни за Викинзите“, но не како актер, туку како каскадер! Потоа се заинтересирал за глума, па кога семејството се вратило во САД, добил улога во ТВ сериите „Dobie Girls“ и „The Virginian“.

Во раните 1960-ти, тој ја запознал актерката Џоана Мур, седум години постара од него. Неколку дена по првата средба, таа останала бремена и парот се венчаше во 1963 година. Тие ја добија ќерката Тејтум, а 11 месеци подоцна синот Грифин.

Почетната брачна еуфорија и родителската среќа брзо стивнаа бидејќи Рајан на 22 години не беше подготвен да ја преземе одговорноста што децата ја носеа со себе. Покрај тоа, во 1964 година добива улога во неверојатно успешната сапуница „Гратчето Пејтон“. Тој беше толку понесен од успехот што воопшто не се грижеше за своето семејство.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan O’Neal (@ryan_o_neal)

Тој се разведе од Џоана во 1967 година, кога веќе беше во врска со колешката Ли Тејлор-Јанг, со која во истата година го доби синот Патрик. Џоана не можела да се справи со неуспешната кариера и двете мали деца, па почнала да пие и да се дрогира, а децата често ги затворала во соба или гаража, па поради запоставениот изглед важеле за отпадници од општеството.

Филмската ѕвезда тогаш беше вљубена во Бонд девојката Урсула Андрес и едвај полнолетната Мелани Грифит, со која неговата ќерка го најде во кревет!

Во тоа време, О’Нил беше номиниран за Оскар за филмот „Love Story“, па потоа неговата кариера почна да расте со огромна брзина, а успехот значеше и многу наклонетост од жените. И ги имаше толку многу во 1970-ти, од Барбра Стрејсенд, која ја запозна на снимањето на филмот „What’s Up, Doc?“, до дизајнерката Дајан фон Фурстенберг, пејачката Дијана Рос, актерката Џоан Колинс, Бјанка Џегер…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan O’Neal (@ryan_o_neal)

Но, во 70-тите, О’Нил, освен со жените и дрогата, мака мачел и со ќерката Тејтум, која не можел да ја смири, па за да ја заинтересира ѝ понудил соработка во филмот „Месечина од хартија“. Десетгодишно девојче доби Оскар за своето деби како најмлада актерка во историјата во тоа време! Тоа треба да биде најголема среќа за секој родител, но не и за Рајан. Не можеше да ја сокрие љубомората што неговата ќерка е наградена за истиот филм, а тој не. Во напад на љубомора ја тепал, вербално ја малтретирал, па дури и ја клеветил велејќи дека „на таа мрза ѝ се посреќило и сега мисли дека направила нешто“!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan O’Neal (@ryan_o_neal)

Неговиот однос кон децата бил толку страшен што, како што навела Тејтум во нејзината автобиографија, нејзиниот татко, кога имала само 11 години, бил првиот што ѝ понудил кокаин, исто како и на нејзиниот брат (Грифин се уште не ја надминал својата зависност, а во 1990-тите го уапсија и него и Рајан за поседување дрога и лекови)! А наводно, дури и на дневните забави кај татко ѝ, пријателите ја искористувале сексуално без око да му трепне! Згора на тоа, своето его го хранеше со љубовни афери кои веќе никој не ги ни броеше ни знаеше ниту се грижеше за потомците.

Во 1979 година ја запознал актерката Фара Фосет, која ќе стане дел од неговиот живот, со раскинувања и тепачки, но се додека смртта не ги раздели.

На нивниот прв состанок, како што самиот своевремено рече, „само се бакнувавме со часови, додека усните не ни помодреа“.

Во тоа време Фара беше една од најпопуларните актерки, ја нарекуваа секс бомба, а нејзината улога во серијата „Ангелите на Чарли“ ја направи Тексашанката со долга руса коса фантазија на сите мажи. Таа тогаш беше во брак со продуцентот Ли Мејџорс, добар пријател на Рајан.

-Кога ја видов, се’ диво излезе од мене во миг. Никогаш не ѝ бев неверен – рекол Рајан, кој тогаш важеше за голем холивудски заводник. А Фара?

– Бев толку маѓепсана од неговата појава што во тој момент не размислував за ништо друго – ја опишала таа средбата со Рајан.

Златната двојка, како што ја нарекувале, никогаш не се венчала, затоа што Фара не го сакала тоа. Кога во 1985 година го добија синот Редмонд, на нивната среќа и немаше крај, но и тогаш Фара не се гледаше себеси како госпоѓа О’Нил. Рајан пак, поради неа се скарал со ќерката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan O’Neal (@ryan_o_neal)

– Тејтум никогаш не ја сакаше Фара. Таа речиси ме натера да изберам меѓу двете. Добро, таа ми е ќерка, но Фара е жената со која спијам! Никој не може да ми нареди да раскинам со неа, особено не дете!, рече тогаш Рајан.

Врската со Фара Фосит траела 17 години, до 1997 година. Откако во 2001 година му била дијагностицирана леукемија (која успешно ја надминал), се зближил со децата (никогаш целосно), но и со Фара, која набргу потоа се разболела од рак на дебелото црево.

Иако зборуваше за тагата што ја чувствува затоа што „таа умира и никој не може да ја спаси“ – и во тоа видоа зли намери.

Така, синот Грифин рече дека сожалувањето е само трик и желба на Рајан да се докопа до тестаментот на глумицата. Дури тврдел дека татко му бил љубоморен на нејзината болест!

– Кога Фара се разболе, се сеќавам како викаше: „Не, не умираш ти, јас умирам!“ Имам рак!“ И му реков дека не е во ред затоа што веќе ја надминал леукемијата. Тој е најголемиот егоцентрик што можете да го замислите! – изјави Грифин.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ryan O’Neal (@ryan_o_neal)

Дека има вистина во тоа, докажал и самиот Рајан кој ја поканил својата ќерка Тејтум на пијачка на погребот на неговата сакана Фара, бидејќи не ја препознал! Покрај тоа, ден по погребот, тој беше фотографиран како игра на плажа со млада русокоса!

Но, очигледно Фара Фосит го познавала подобро од кој било, па не му оставила ништо во тестаментот!

Во 2017 година повторно се разболе – овој пат од рак на простата, поради што мораше да се оперира, а покрај него цело време беше неговиот и синот на Фара, Редмонд. Потоа изјави:

– Имам волја и желба да се борам против сите овие работи, но и да умрам, барем конечно ќе бидам со мојата девојка. Таа не се плашеше од смртта, па нема да се плашам ни јас – рекол О’Нил мислејќи на својата долгогодишна партнерка Фара Фосет.

Слични објави

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо
Се вчитува....