Пет производи што смеете да ги јадете и пиете на полноќ

Колку пати ви се случило да огладнете доцна навечер, но веднаш ви текнува дека безброј пати имате прочитано дека по 19 часот не е здраво ниту препорачливо да јадете? Паѓате во искушение да направите сендвич, да земете некои грицки, но сепак се откажувате и гладни одите на спиење. Тоа не треба да биде така, бидејќи постојат производи што ќе ве заситат, а нема да го загрозат вашиот здрав начин на живот.

Зобена каша – докажано е дека јаглехидратите ослободуваат серотонин, кој го смирува мозокот. Порција зобена каша со млеко е најдобар избор пред спиење.

Сок од цреши – едно истражување од 2011 година, докажало дека две чаши сок од цреши дневно (наутро и навечер), го зголемува нивото на мелатонин, кој го прави сонот поквалитетен.

Топло млеко – чаша млеко пред спиење е стар рецепт за добар сон. Покрај тоа што содржи аминокиселина триптофан, која се поврзува со спиењето, делувањето на овој пијалак најмногу е психолошко.

Јаткасти плодови – богати се со магнезиум, кој има смирувачки ефект на мозокот и го подобрува квалитетот на сонот. Бадеми, ореви и кикирики се само некои од плодовите што секогаш морате да ги имате дома.

Нискокалорично сирење (кашкавал) – калциумот има слично дејство како и магнезиумот кога станува збор за спиењето. Стручните лица препорачуваат околу 50 грама сирење (или кашкавал) дневно, кое може да го јадете со крекери.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

УМЕТНОСТ ВО КУЈНА: Киксови поради кои колачите не ви успеваат

Слободен печат

Почнете го денот позитивно – ќе бидете посреќни, поздрави и многу попродуктивни

Igor

Љубовта помеѓу животните и луѓето (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карлеуша го вжешти Копаоник: Не ми треба доброволец, ние жените можеме и сами! (ФОТО)

Слободен печат

Ликер од жалфија (ВИДЕО)

Igor

Веднаш и било укажана помош! Луна ја одвела Анабела на доктор, пејачката била видно исцрпена и бледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 2 =

Слични објави

Славната актерка ги разнежни фановите со фотографија од детството – Дали можете да ја препознаете? (ФОТО)

Слободен печат

Турскиот милионер ги запознал синовите на Емина Јаховиќ: Момчињата посакуваат братче или сестриче

Слободен печат

Блеска: Цеца се пофали со подарокот кој го доби од снаата Богдана (ВИДЕО)

Слободен печат

Кај познатата српска пејачка Сека Алексиќ и тоалетот е украсен за новогодишните празници – погледнете! (ФОТО)

Слободен печат

Според Фенг шуи за овие 3 работи нема место во вашиот дом

Igor

Ќерката на Мадона во модна оргија во Мајами, а покажа и влакнести пазуви (ВИДЕО)

Слободен печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian