ФОТО: Што оставија зад себе највпечатливите први дами? Мишел Обама, најдобар „билборд“ за млади креатори

Неслучајно, стилот на првите дами ни кажува многу за нив и за идеалот што тие го отелотворуваат, како и за нивната моќ да влијаат врз обичаите и размислувањето на општеството преку слики.

Мишел Обама, најдобар „билборд“ за млади креатори

Мишел Обама избра да изврши посебна мисија во гардероберот на Белата куќа. Избор на облека што ја дефинира нејзината харизма и истовремено промовира младешки изглед.

Profimedia
Profimedia

Најчесто одбираше креации од млади или не толку афирмирани американски дизајнери, кои преку нејзините модни избори се рекламираа и стануваа познати. Џејсон Бу ѝ должи добар дел од својата денешна слава, како и Изабел Толедо, кубанска дизајнерка која почина минатата година, но и денес познатите Такун, Кристијано Сиријано.

Фото: EPA-EFE/REMKO DE WAAL
EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Првата афроамериканска прва дама отсекогаш била харизматична, персонификација на одлучност и посветеност, од стилска гледна точка Мишел Обама успеа да промовира специфичен бон-тон за поттикнување и поддршка на жените.

EPA-EFE/SHAWN THEW
EPA-EFE/SHAWN THEW

После искуството во Белата куќа, нејзиниот изглед стана уште похрабар, на моменти агресивен: кој не се сеќава на лимон-жолтата кошула од „Баленсијага“ на презентацијата на нејзината биографија?

Но, ова е друго поглавје.

EPA-EFE/TANNEN MAURY
EPA-EFE/TANNEN MAURY

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Коронавирусот ја спречи Наоми Кемпбел да се разголи – Таа панично дезинфицира буквално се! (ФОТО)

Еспресо

Маргот Роби официјално стана актерката со најмногу понудени улоги во Холивуд: Таа е најактивна на сцената во последните 5 години!

Еспресо

ЈА ОБВИНИЈА ДЕКА ИМА СИЛИКОНИ: Емили Ратајковски покажа со што располага

Igor

Камерон Дијаз проговори за мајчинството во 40-та година: Морам да го доживеам 107-от роденден! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Го криеше неговиот идентитет скоро 8 години: Актерката од „Сексот и градот“ конечно откри кој е таткото на нејзиниот син! (ФОТО)

Igor

Тајната на Елизабет Харли за совршениот и млад изглед и на 54 години! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

1 × 5 =

Слични објави

Автомобили од Драгана Мирковиќ купуваат и светските ѕвезди: Меѓу купувачите Ван Дам и Џеј Зи (ФОТО)

Еспресо

Скандалот со естрадната проституција во Србија зазема огромни размери, а вмешан е и ТОЈ!

Igor

Мила Јововиќ во изолација, а нејзината порака е важна: Актерката покажа како го поминува времето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Алек Болдвин како Доналд Трамп – Пие избелувач и порачува: „Ќе го пуштиме овој вирус да дивее“ (ВИДЕО)

Еспресо

Телохранителот на Тупак се врати од мртвите и даде докази дека раперот е жив! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Рита Ора целосно гола на Инстаграм (ФОТО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarian