Што е јапонски маникир и зошто морате да го пробате?

Убавите нокти и даваат посебен сјај на секоја жена, поради што маникирот (без разлика дали домашен или професионален) е задолжителна пракса за сите жени.

Што е јапонски маникир?

Првата разлика помеѓу класичниот и јапонскиот маникир е тоа што професионалецот кој го изведува не се вика техничар за нокти, туку мастер. Тој ќе ги процени вашите раци и нокти, пред да започне со самиот третман.

Она што јапонскиот маникир го прави посебен е тоа што сите материјали кои се користат за него се природни. Тоа важи и за алатките: Се користат керамички турпии, полир турпии од јагнешка кожа, како и стапчиња од различни дрвја.

Средствата за дезинфекција, маслата и кремите исто така се добиени од природни состојки.

Најчести состојки кои се наоѓаат во производите за јапонскиот маникир се:

 • Природен бисер во прав
 • Женшен
 • Ориз
 • Млеко
 • Восок од пчели
 • Масло
 • Екстракт од ванила, бамбус, лотос и морска трева.

Основната идеја која стои зад јапонскиот маникир е тоа ослабените и оштетените нокти да се вратат во полн сјај. Иако резултатите се видливи уште по првиот јапонски маникир, потребни се повеќе третмани за вашите нокти да станат цврсти, глатки и еластични, со здрава розова боја и природен сјај.

Поради специфичната јапонска култура, ниту акри гел ниту гел-лак не се прифатливи. Поради тоа јапонскиот маникир не користи  лак за нокти, ниту каква било боја. Друго име по кое е познат јапонскиот маникир е детокс маникир.

Како изгледа постапката на јапонскиот маникир?

По отстранувањето на стариот лак за нокти, мастерот ќе ви ги погледне вашите раце и нокти, а потоа ќе нанесе течност за дезинфекција, која е топла и содржи восок од пчела. Потоа, со помош на керамички турпии, тој ќе ви ги обликува ноктите во посакуваната форма.

Паста за зацврстување на ноктите

Пастата која се користи содржи различни минерали кои го забрзуваат растот на ноктите и ги зацврстуваат. Оваа паста во себе содржи морска трева, восок од пчела и повеќе различни масла. Пастата се нанесува на ноктите и се внесува длабоко во ноктната плоча.

Прав за заштита на ноктите

На самиот крај од маникирот, мастерот нанесува прав, во вид на полирачки фил. Тој се внесува во ноктната плоча и им дава сјај на ноктите, а воедно и ги штити од оштетување. Овој прав содржи женшен и прав од бисери. Во зависност од салонот кој го посетувате, овој процес се повторува од два до три пати.

Масажа на рацете

За целиот процес да ве релаксира, на крај, мастерот ќе ви понуди масажа на рацете, со помош на етерични масла кои ја забрзуваат циркулацијата и ви ги опуштаат рацете.

Каков е резултатот?

Овој третман ќе ги направи вашите нокти прекрасни и здрави, а некои од бенифитите од јапонскиот маникир се:

 • Природно подобрување на изгледот на ноктите
 • Заштита од пукање на ноктите
 • Стимулација при растењето на ноктот
 • Еластични нокти
 • Исхрана на слабите нокти
 • Свилен сјај на ноктот со природната розова боја
 • Масажа на рацете која ја поттикнува циркулацијата и ги релаксира рацете.

Колку време трае ефектот на јапонскиот маникир? 

Можете да очекувате трајност од околу две недели, па дури и подолго, доколку не миете садови или облека рачно.

Слични објави

Од плакарот на Анита: Женските чевли не престануваат да чекорат

Еспресо

Ќе станете љубоморни – Ѕирнете во гардероберите на славните дами (ВИДЕО)

Еспресо

Тренд кој го одзема здивот: Со овој впечатлив аксесоар секој стајлинг изгледа феноменално! (ФОТО)

Igor

Кинси Волански во полуголо издание му оддаде почит на Коби Брајант (ФОТО)

Еспресо

Српска пејачка тврди дека е внука на Баба Ванѓа: Вели дека наследила работи од предвидувачката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Голема тајна на славните режисери: Зошто ликовите во филмовите пијат млеко и која порака ни ја испраќаат?

Еспресо

Остави Коментар

4 × три =

Слични објави

“MAKE THAT BODY MOVE” на Галоски е најподдржана трака од светските суперстар диџеи!

Васко Спасоски

Од фантастични до бизарни: Модни креации од доделувањата на Оскарите кои сите ги паметиме! (ФОТО)

Еспресо

Драма во семејството на Синди Крафорд – Видео и фотографии кои го загрижија светот!

Еспресо

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

Принцот Хари се обрати првпат по Мегзит: Видеото за половина час го погледнале половина милион луѓе

Еспресо

Меган Маркл и Летиција во идентични здолништа (ФОТО)

Igor