-5.2 C
Скопје
23:30 - 25 јануари, 2022

(ВИДЕО) МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ПРОНАШЛА ЗЛАТНА БИБЛИЈА: Приказната за нејзиното потекло е неверојатна

Се претпоставува дека било во сопственост на жена, бидејќи на него биле издлабени ликовите на Свети Леонард и Света Маргарита, заштитничката на породувањето.

Медицинската сестра Бафи Бејли од Ланкастер, со помош на детектор за метал, на обработливо земјиште во близина на Јорк пронашла минијатурна златна Библија, за која се верува дека некогаш била сопственост на средновековни аристократи или на кралското семејство.

Малата Библија е долга само 1,5 сантиметар и тешка пет грама. Изработена е од 22 или 24-каратно злато.

На него се издлабени ликовите на свети Леонард и Света Маргарита, заштитничката на породувањето и затоа се претпоставува дека биле во сопственост на жена која ја штителе за време на бременоста и породувањето.

Минијатурна Библија е пронајдена на копно недалеку од имотот што некогаш му припаѓал на Ричард III. Експертите мислат дека тоа можеби припаѓало на некој од неговите роднини или на неговата сопруга Ана Невил.

-Кој ја  нарачал изработката на ваква минијатурна златна Библија, секако бил многу богат. Засега нема ништо слично на светот. Претпоставувам дека вреди повеќе од 100.000 фунти – вели Бафи Бејли

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....