3.8 C
Скопје
20:30 - 5 декември, 2023

(Видео) Излезе последната песна на Битлси: Завршена со помош на вештачка интелигенција

Битлси денеска ја објавија, како што велат, нивната последна песна, составена од снимки стари повеќе од четири децении – а тоа не би било можно без вештачка интелигенција. Слушајте ја песната.

Песната ја отпеа и свиреше на пијано Џон Ленон во неговиот дом во Њујорк во 1979 година, но песната никогаш не беше објавена оттогаш поради лоша снимка, но вештачката интелигенција помогна да се извлечат употребливи делови од таа стара лента. .

Фрагменти од песната „Сега и тогаш“ беа комбинирани со музика за гитара на покојниот Џорџ Харисон, снимена во 1995 година кога беа направени напори да се заврши оваа песна. Тој потфат наводно бил прекинат поради лошиот квалитет на звукот, што вештачката интелигенција сега успеала да го реши.

Конечно, додадени се новите снимки на Пол Макартни и Ринго Стар направени претходно оваа година, а објавената песна ќе ја заокружи кариерата на бендот вклучувајќи го и Love Me Do, првиот сингл на Битлси.

„Еве го, гласот на Џон, кристално чист. Тоа е доста емотивно. И сите свириме на него, тоа е вистинска снимка на Битлси. Во 2023 година, да продолжиш да работиш на музиката на Битлси и наскоро да издадеш нова песна што јавноста не ја слушнала, мислам дека тоа е возбудлива работа“, рече Мекартни во неодамнешното интервју по повод песната.

Слични објави

Пристигнува „Недеља“: Објавен датумот на премиерата на филмот за Џеј Рамадановски

Еспресо

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо
Се вчитува....