7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ВИДЕО) ДЕДО МРАЗ СЕ БАКНУВА СО МАЖ: Љубовната приказна во оваа божиќна реклама ќе ве воодушеви

Божиќната реклама на норвешката поштенска служба „Постен“ многумина веќе ја нарекуваат  реклама на годината, а предизвика бројни реакции на социјалните мрежи со тематиката, содржината и симболиката.

Рекламата е направена по повод 50 години декриминализација на хомосексуалноста во Норвешка.

Рекламата го прикажува раѓањето на љубовта помеѓу маж по име Хари и Дедо Мраз. Насловот на рекламата е „Кога Хари го запозна Дедо Мраз“, на англиски „When Harry Met Santa“ со што се прави алузија на популарниот филм „Кога Хари ја запозна Сали“. Приказната ја следи првата средба, кога еден човек случајно го „фаќа“ Дедо Мраз како му остава подароци, а потоа секоја година нетрпеливо чека повторно да го види.

Двојката секоја година се зближува за време на кратки божиќни состаноци и се разделува до следната. Во еден момент разделбата станува многу сурова и Хари плачејќи по заминувањето на Дедо Мраз пишува: „Ќе ми недостигаш“. Следната година, тој му пишува писмо на Дедо Мраз со порака: „Сè што сакам за Божиќ си ти“ или на англиски „All I Want for Christmas is You“, во нова алузија на божиќниот хит на Мараја Кери.

Следната сцена го прикажува Хари како го чека Дедо Мраз покрај каминот кога одеднаш слуша ѕвонче. Подароците му ги доставува поштенската служба „Постен“. Кога се враќа во дневната соба, го затекнува Дедо Мраз како му вели „Па, договорив помош оваа година…за да бидам со тебе“, по што ги спојуваат усните во бакнеж.

„Во 2022 Норвешка слави 50 години како можеме да сакаме кого што сакаме“, е напишано во пораката на крајот од рекламата.

Рекламата е прегледана стотици илјади пати на „YouTube“, а многумина ја споделуваат на социјалните мрежи, проследена со воздишки и многу позитивни коментари.

 

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....