13.8 C
Скопје
04:04 - 28 септември, 2023

Вандали осквернавија споменик на културата во Фиренца стар 460 години

Уште една историска знаменитост на Италија беше осквернавена од туристи ова лето – Васариевиот коридор, стар 460 години, прекрасен речен коридор поврзан со познатата Уфици галерија во Фиренца, кој беше испрскан со графити на фудбалски навивачи од Минхен.

Васариевиот коридор со должина од еден километар беше изграден од италијанскиот сликар и архитект Џорџо Васари за  помалку од девет месеци во 1565 година.

Осомничени се двајца германски туристи од група од 11 студенти кои престојувале во приватно сместување во градот.

„Карабинерите од оперативната единица во Фиренца и од Карабинерската станица Уфици, анализирајќи го видеонадзорниот материјал, успеаја да ги идентификуваат двете  лица кои, во 5.20 часот на 23 август го оштетиле исклучително важниот уметнички објект”, изјавија фиренцските карабинери за СиЕнЕн.

Италијанското Министерство за култура изјави дека за санација на оштетувањето ќе бидат потребни 10.000 евра за работа што ќе бидат извршени под надзор на воооружаена стража 24 часа.

Двајцата осомничени, на возраст од 20 и 21 година користеле спреј со боја за да пишуваат на древната структура. Во четвртокот собата во која биле сместени била претресена по наредба за истрага при што се пронајдени два спреја со црна распрскувачка боја и обоена облека.

 

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....