14.8 C
Скопје
11:07 - 28 февруари, 2024

Том Круз ќе стане првиот актер кој ќе снима филм во вселената

Токму кога помисливме дека Том Круз го постигна својот најголем кинематографски триумф со успехот на продолжението на Топ Ган, блокбастер-ѕвездата доаѓа до идеја која буквално е надвор од овој свет.

60-годишниот холивудски ветеран, наводно, потпишал договор со режисерот на The Bourne Identity, Даг Лиман за снимање на филмски терен што опфаќа и снимање во вселената, а прв пат беше најавено во 2020 година, пред пандемијата да им ги прекине плановите.

Круз и Лиман стапиле во контакт со Universal Filmed Entertainment Group (UFEG) во врска со идејата актерот да се качи со ракета до Меѓународната вселенска станица.

„Мислам дека Том Круз нè носи во вселената, го носи светот во вселената“, рече претседателката на UFEG, Дона Ленгли, за BBC News.

„Тоа е планот. Имаме одличен проект во развој заедно со Том… Испраќање ракета до Вселенската станица и снимање“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tom Cruise (@tomcruise)

Ленгли откри дека поголемиот дел од филмот ќе се снима на земјата, а ќе кулминира со „ликот што оди во вселената за да го спаси светот“, и додаде дека Круз веројатно ќе стане „првиот цивил што ќе направи вселенска прошетка надвор од вселенската станица“.

Ако филмот започне да се снима, Круз ќе биде првата филмска ѕвезда што снимала во вселената на Меѓународната вселенска станица.

Иако овој потег е без преседан, не изненадува тоа што Круз го насочува својот делокруг кон вселената, ако се присетиме на неговата амбициозна каскадерска работа во речиси сите негови филмови.

На 60-тиот роденден на Круз во јули, режисерот на Невозможна мисија, Кристофер Меквари сподели ретка фотографија од американскиот актер како изведува навистина луд трик.

На сликата, Круз може да се види како виси од воздушен црвен двокрилец со многу мала помош.

Тој се најде на насловните страници кога беше повреден на снимањето на „Невозможна мисија 6“ во 2017 година, откако се појавија видео снимки на кои се случи грешка при изведувањето на неговиот опасен скок на покривот. Круз удри во зграда и висеше во воздух пред да се искачи на покривот каде што се сопна пред членовите на екипата.

Само неколку месеци подоцна, тој повторно се врати на снимањето во Лондон повторно снимајќи акробации.

Неодамна, на Канскиот филмски фестивал му беше поставено прашање зошто не сака да има каскадер,  а тој одговари: „Никој не го прашал Џин Кели: „Зошто танцуваш?“

Иако е еден од ретките во Холивуд што работи од раните 80-ти и нема направено некоја значителна пауза, Круз се врати на врвот на светските филмски топ-листи по огромниот успех на долгоочекуваното продолжение, Top Gun: Maverick, кој само неколку недели по премиерата во мај забележа заработка од 1,4 милијарди долари.

Слични објави

(Фото) Шерон Стоун го покажа синот: Ретка фотографија од Роан кој живее со поранешниот сопруг на филмската ѕвезда

еспресо

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо
Се вчитува....