17.8 C
Скопје
12:50 - 13 август, 2022

Што разговараа Ердоган и Путин; Ердоган: „Го потсетив Путин дека можеме да ја одржиме неговата средба со Зеленски“

Ердоган рече дека го поканил Путин да седне на преговарачка маса со Зеленски.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по враќањето од Сочи од средбата со неговиот руски колега Владимир Путин, им кажа на новинарите што разговарале.

Според Ердоган, тој повторно му понудил на Путин да организира средба со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Турција. Дополнително, претседателите разговараа за преминот кон тргување со рубли и користењето на картичката Мир во Турција, пренесува газета.ру.

Реџеп Таип Ердоган рече дека му понудил на претседателот Владимир Путин да одржи состанок со Владимир Зеленски „и покрај тешкотиите на теренот“.

„Цврсто верувам дека украинската криза ќе се реши на преговарачка маса. Уште еднаш го потсетив господинот Путин дека можеме да ја одржиме неговата средба со господинот Зеленски. Ќе продолжиме да го развиваме нашиот дијалог со нашиот црноморски сосед, Русија, во сите области со цел да придонесеме за регионалниот и глобалниот мир“, рече турскиот лидер, пренесува газета.ру.

Ердоган рече дека се согласува со Путин „за рубљата како (валутна) единица во трговијата. Според него, трговијата со рубљи „ќе стане сериозен извор на приход за Турција и Русија“.

„Покрај тоа, постои Мир картичка. Во моментов е прифатена од пет наши банки. Има многу сериозни напредоци во оваа работа, што на крајот ќе ги подобри условите за престој на туристите кои доаѓаат од Русија. Тие ќе можат да купуваат и да плаќаат со каричката во хотели“, рече турскиот претседател.

Според него, земјите ги потврдиле и плановите за билатерална трговија до 100 милијарди долари годишно. Според Ердоган, тоа ќе ја направи трговијата меѓу двете држави „поурамнотежена“.

Ердоган смета дека Путин има фер пристап кон Турција за сириското прашање.

„Тој конкретно наведува дека секогаш ќе биде со нас во борбата против тероризмот“, вели Ердоган, додавајќи дека рускиот претседател го поканил на состанокот на ШОС во Узбекистан, кој ќе се одржи во Самарканд од 15 до 16 септември.

Еден ден претходно, Путин и Ердоган се сретнаа во Сочи. Разговараа повеќе од четири часа. По преговорите, двајцата претседатели потпишаа заедничка изјава.

И покрај актуелните регионални и глобални предизвици, лидерите ја потврдија нивната заедничка волја за понатамошен развој на руско-турските односи врз основа на почитување, признавање на заедничките интереси и во согласност со нивните меѓународни обврски.

Претседателите, исто така, се согласија да го „зголемат обемот на билатералната трговија“, да ги „исполнат очекувањата на полето на економијата и енергетиката“ и да „преземат конкретни чекори“ за зголемување на соработката за прашањата што остануваат на агендата на двете земји: областа на транспортот, трговијата, земјоделството, индустријата, финансиите, туризмот и градежништвото, пренесува газета.ру

 

Слични објави

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо

Бразилската манекенка Алесандра Амборзио лудо се забавуваше на концертот на Сека Алексиќ во Будва

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 13 август

Еспресо
Се вчитува....