-3.2 C
Скопје
22:47 - 8 февруари, 2023

Што да (не)правите на денот на прeп. Тeoдoсиј Вeлики: Големиот трошок денес нема да донесе ништо добро

Правславните христијани денес се сеќаваат на преп. Јоаникиј Ракотински и на прeп. Тeoдoсиј Вeлики. Првиот бил прв основач на монашкиот живот, а вториот, се родил во Охрид, а на крштението го добил името Јован. Монашки потстриг примил во 1873 година, во манастирот „Свети вмч. Пантелејмон“, Нерези. Бил познат по образованоста и основал училиште за деца.

Според народните верувања поврзани со овој ден, 24 февруари, злите духови предизвикуваат мразови на улиците, па затоа се препорачува многу да внимавате кога излегувате од дома.

Според верувањата, на 24 јануари непознати лица не смеат да влезат во домот зашто темните сили го преземаат нивниот лик на овој ден. Ако треба да ја отворите вратата на странец (на пример, водоводџија или доставувач), треба да закачите коприва над вратата – се сметало дека тоа ќе ве заштити од злото и од секоја друга негативност.

На 24 јануари не е препорачливо да се вршат парични трансакции, дури и добро испланирани. Се верува дека нема да го донесат посакуваниот резултат. Така, на пример, големите набавки, на пример стан, нема да ве задоволат долго, и наскоро ќе треба да се иселите од новото домување.

Финансиски неуспех може да го чека и оној кој ќе реши да потроши многу пари  – нема да биде можно наскоро да ги врати ресурсите. Во тоа уверуваа нашите пра-пра-баби.

Тие исто така предупредија: подобро е да не ја шишате косата, да не ја средувате брадата, да не ја бричите главата и другите делови од телото, зашто се верувало, дека така би си скратиле денови од животот.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....