5.8 C
Скопје
21:09 - 6 декември, 2023

Последни прибежиштa: Каде се кријат Зеленски и Путин за време на воениот конфликт

Со почетокот на нападите врз критичната инфраструктура на Украина, повторно се зборува за т.н. „бункер на Зеленски“. И Путин, се разбира, е засолнет во бункер, а за прикажување во јавноста се користат холографски фотографии.

На 10 октомври голем број медиуми објавија дека со ракетните напади врз Киев, Зеленски итно бил однесен на запад во Украина и дека се наоѓа во специјален бункер што го обезбедуваат американските ловци на PMC. Самиот Зеленски објави видеопораки со кои демонстрира што се случува во Киев од „лице место“, но многумина се сомневаа дека видеата навистина се снимени во главниот град.

Сочуваните документи од 50-тите години на минатиот век сведочат дека Москва имала грандиозен проект за изградба на засолниште за украинското раководство, но побарале од своите „другари“ да ја намалат желбата за удобност. Но, самата потреба од таков објект во Киев не била доведена во прашање, а копачите се сведоци на имплементацијата.

Арсеналнаја – светски рекорд во длабочина

Од самиот почеток на специјалната воена операција, Си-ен-ен е вклучен во „промоцијата“ на т.н. „бункер на Зеленски“. Објавата од 25 февруари гласеше: „Зеленски е одведен во бункер додека руските трупи се приближуваат кон Киев“. Една недела подоцна, новинарот на Си-ен-ен Метју Шанс го интервјуираше Зеленски, опишувајќи го местото: „Додека Русија се подготвува да го нападне Киев, разговарав со украинскиот претседател Зеленски во неговиот бункер“. Репортерот прецизираше дека тој бил однесен во засолништето во најстрога тајност. Сепак, според некои знаци што паднаа во кадар, засолништето не било толку тајно – подземни простории што се наоѓаат под комплексот владини згради во центарот на Киев. Во Киев постои објект познат како „бункерот на Арсеналнаја“, подземни објекти лоцирани во близина на метро-станицата Арсеналнаја, која го држи светскиот рекорд за длабочина – под земја е на 105,5 метри.

Во советските години, во Киев и во неговата околина биле изградени многу подземни објекти за итни случаи. На пример, подземниот контролен центар на метрото во Киев никогаш не беше завршен. Локалните копачи знаат и за напуштена подземна командна станица за воздушна одбрана изградена на релативно мала длабочина од 18 метри пред Големата патриотска војна. Освен тоа, командата на киевскиот воен округ имала на располагање неколку објекти изградени во повоениот период, со длабочина од околу 35 метри. Не е тајна дека некои од овие структури паднаа во прилично жална состојба со годините на независноста, но сепак, останува фактот дека во Киев има повеќе од доволно места за да се скрие Зеленски. А примерот на битките за фабриката Азовстал во Мариупол покажува дека засолништата направени во советските години биле проектирани долго да траат.

А што е со „бункерот во Лавов“? Во советските години, во градот бил сместен штабот на воениот округ Карпати, кој, се разбира, имал и тајни заштитени објекти во случај на воена ситуација. Љубителите на „подземните тајни“ се свесни за објектот Априкот, подземен бункер за комуникации во воениот округ Карпати. Но, огромната зграда, која се состои од над 50 простории, одамна е ограбена и опустошена. Приближно истата судбина ги снајде и другите слични објекти на територијата на регионот Лавов. Покрај тоа, одржувањето на таквите системи во работна состојба е многу скапо задоволство, а на независна Украина хронично ѝ недостасуваа пари. Што се однесува до партиското раководство на регионот Лавов од советската ера, тие немале право на луксузни подземни станови според нивниот статус. Во текот на изминатите осум години, во регионот Лавов не е извршена изградба на нов подземен бункер од големи размери. Теоретски, некои од одбранбените објекти од советскиот период можеле да бидат реконструирани за потребите на Зеленски. Но, тешко дека би биле можни таквите зафати да се чуваат во целосна тајност. Друго прашање е да се доведат во работна состојба поскромните објекти за цивилна одбрана. Можноста за „преместување“ на главниот град во Лавов се разгледувала уште во времето на Петро Порошенко, несомнено е дека претходно биле планирани некои објекти за потребите на тимот на претседателот на Украина и владата. Но, дефинитивно нема ништо споредливо во дизајнот со „бункерот на Арсеналнаја“.

Путин го преферира бункерот на Сталин?

Дали е можно, откако пандемијата на коронавирусот ја помина во речиси целосна изолација, многу внимателниот руски претседател денес одблизу да се среќава со неговите гости, министрите и со другите функционери? Ова прашање, кое има основа на разумност, поттикна низа гласини и теории според кои Владимир Путин се крие некаде во бункер, а дека за прикажување во јавноста се користат холографски фотографии, односно лажни или, подобро кажано, станува збор за „фејк“ средби (инаку, зборот „фејк“ е моментно многу модерен во Русија). Значи, не работи во Кремљ или во претседателската резиденција на Ново-Огариово на периферијата на Москва, туку комплетно е изолиран, можеби во стариот бункер на Сталин во Самара или во сосема нов бункер во Јамантау, на Урал. Движењата на шефот на Кремљ отсекогаш биле строго чувани во тајност од луѓето на ФСО, претседателската служба за безбедност. Кога неговиот конвој од автомобили поминува низ Москва, улиците се расчистуваат однапред и неговиот оклопен автомобил, Аурус Сенат, долг шест метри и шеесет сантиметри, со мотор Порше V8, забрзува со 140 на час за да избегне какви било проектили од земја. Во сенаторската палата на Кремљ се наоѓа официјалната резиденција на Путин (таму живеел Ленин), но Путин малку ја користи. Обично живее во Ново-Огариово, 15 километри од главниот град. Во Сочи на Црното Море, речиси секогаш престојува во резиденцијата Бочаров Ручеј, заштитена со патролен брод вкотвен на брегот и од нуркачи. Понекогаш Путин се одлучува за руската резиденција Завидово, во регионот Твер, во близина на Москва, која беше омилена вила на неговиот претходник Борис Елцин, а пред тоа на Брежнев. Во близина на Волга се наоѓа имотот Валдај каде што Путин редовно примаше меѓународни гости. Во Санкт Петербург, пак, тој понекогаш ја користи Палатата Константиновски, која гледа на Финскиот Залив. Има и неофицијални резиденции, Палатата Геленџик на Црното Море, за која биле потребни години изградба, како и Шујскаја чупа во Карелија, каде што Путин бил само еднаш.

Се претпоставува дека Путин често ја води војната од бункерот на Сталин, изграден за време на Втората светска војна, но и од бункерот на Урал. Во Алтај, на границата со Монголија, била изградена друга конструкција отпорна на атомски бомби каде што исто така се претпоставува дека таму Путин ги носи своите одлуки. Сепак, каде и да патува, рускиот претседател секогаш е придружуван од двајца војници со таканаречениот нуклеарен куфер. Станува збор за компјутер со шифри за лансирање ракети базирани на вкопани силоси на земја, на подморници и стратешки бомбардери. Двајцата мажи се секогаш офицери на морнарицата бидејќи нивните црни униформи не се мешаат со оние на сите високи чинови на вооружените сили што обично се блиски до претседателот.

Слични објави

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо

Неверојатно, Лепа Брена за еден ден ја распродаде загребска Арена: И тоа цела година пред концертот!

Еспресо
Се вчитува....