3.8 C
Скопје
20:47 - 5 декември, 2023

Поранешна асистентка на Роберт де Ниро го обвини актерот за сексуална злоупотреба

Откако Де Ниро поднесе тужба против неа во август 2019 година, Робинсон го обвини дека ѝ доделил стереотипни женски работни места.

Роберт де Ниро наскоро ќе се појави пред федералниот суд на Менхетен за да сведочи на големото судење против неговата поранешна асистентка, која го обвини за низа прекршоци кои се движат од родова дискриминација до сексуално вознемирување.

Се очекува 80-годишниот актер да сведочи на првиот ден од судењето против неговата поранешна долгогодишна вработена Греам Чејс Робинсон.

Правната битка меѓу ѕвездата и неговата поранешна вработена започна во 2019 година, кога продукциската куќа на Де Ниро ја тужеше Робинсон за наводно крадење од компанијата, потоа гледање Нетфликс со часови на работно место, но и за грабеж на Де Ниро, каде се наведе дека украла милиони долари. .

Робинсон потагш ја отфрли противтужбата вредна 12 милиони долари, обвинувајќи го Де Ниро за родова дескриминаација за што го обвинуваше Де Ниро, и го обвини за сексуално вознемирување и друго недолично однесување за време на нивната децениска работна релација.

Потоа, Робинсон го обвини Де Ниро и за доделување на стереотипни работни мести затоа што е жена.

Во тужбата се наведува и дека Де Ниро ја натерал да му ја мести масата, да му ја пере постелината и личните гаќи-боксерки, но и да го чеша по грбот, да му ги закопча кошулите и да го буди додека е во кревет.

Инаку, Грам Чејс Робинсон почна да работи за актерот и неговата продукциска куќа Canal Productions во 2008 година. Судењето, кое започна во понеделникот, треба да трае две недели.

 

Слични објави

Тончи Хуљиќ сака уште внуци: Петар Грашо и Хана Хуљиќ повторно ќе станат родители?

Еспресо

Пристигнува „Недеља“: Објавен датумот на премиерата на филмот за Џеј Рамадановски

Еспресо

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо
Се вчитува....