11.8 C
Скопје
23:19 - 29 февруари, 2024

Пола Абдул го обвини продуцентот на „Американски идол“ за сексуално малтретирање: „Ме допираше по градите и гениталиите“

Пејачката Пола Абдул го обвини телевизискиот продуцент Најџел Литго, кој води голем број популарни американски ТВ емисии за пребарување таленти, за сексуално малтретирање. На една од тиепопуларни емисии,  „Американски идол“, Пола работеше како член на жирито од 2002 до 2009 година.

Во петокот, 29 декември, 61-годишната пејачка поднела тужба против 74-годишниот продуцент, пишува The Blast. Според тужбата, Најџел постојано вербално ја вознемирувал и малтретирал Пола за време на раната сезона на „Американски идол“. Така, еден ден, набргу откако Абдул се приклучила на тимот на шоуто, Најџел ѝ рекол дека е „поранешна“ славна личност и дека натпреварувачите нема ни да ја препознаат.

Друг пат, кога Литго и Абдул се вратиле заедно во хотел по аудициите и влегле во лифтот, продуцентот ненадејно ја притиснал пејачката на ѕидот и почнал насилно да ја бакнува, како и да ја допира по градите и гениталиите. Пола успеала да го оттурне Најџел, а кога се отвориле вратите од лифтот, таа истрчала во својата соба, каде веднаш во солзи повикала еден од нејзините претставници да му каже што се случило. Литго подоцна се обидел повторно да ја бакне ѕвездата за време на вечерата што ја приредил во својот дом.

Нејџел Литго, инстаграм

Покрај тоа, Пола тврди дека била сведок на сексуалниот напад на Најџел врз една од нејзините асистенти. Посебно, таа го спомнува фактот дека била дискриминирана врз основа на нејзиниот пол – Пола забележува дека била многу помалку платена од нејзините машки колеги и дека „таа била предмет на постојан потсмев, малтретирање и понижување“ од Литго и други креаторите на шоуто.

Претходно во декември, поранешната помошничка на Вин Дизел, исто така го обвини Литго за сексуално вознемирување.

Слични објави

(Фото) Кој е новата љубов на Наоми: Од мултимилионерот од Саудиска Арабија носи скапоцен прстен

еспресо

Еден од најхармоничните парови: Тамара Драгичевиќ и Петар Бенчина го очекуваат третото дете

Еспресо

(Видео) „Не можам да ти кажам“: Објавена нова песна од Оливер Драгојевиќ шест години по неговата смрт

еспресо

Сенида нападната во Австрија: Излегол од од автомобил и почнал да ѝ удира шлаканици

Еспресо

Саша Поповиќ во шок поради тоа што Кеба го направи среде емисија: „Дали си ти нормален? Ова не сум го доживеал 20 години“

jasmina.kantardzieva

(Фото) Љубовта не згаснува: Лазар Ристовски во прегратки на 39 години помладата девојка

Еспресо
Се вчитува....