9.7 C
Скопје
03:12 - 28 февруари, 2024

Оскарите го одбија Зеленски: Не ги откриваат своите причини

Претставникот на една од најголемите агенции во забавната индустрија, WME Мајк Симпсон, наводно „побарал од Академијата“ да привлече внимание кон Зеленски, но бил одбиен.

Претставниците на академијата, WME и ABC, кои ги пренесуваат наградите, не одговорија на барањето за коментар од LA Times.

Откако Русија ја нападна Украина пред повеќе од една година, Зеленски се појави на неколку доделувања на награди и настани од висок профил за да го привлече вниманието на тековната војна.

Во април 2022 година, Зеленски се појави виртуелно на 64. Греми награди.

„Војна. Што е поспротивно од музиката? Тишината на уништените градови и убиените луѓе. Нашите деца цртаат ракети кои летаат, а не снимаат ѕвезди. Над 400 деца се повредени, а 153 деца се мртви, и никогаш повеќе нема да ги видиме како цртаат. Родителите се среќни што се будат наутро – во засолништа, но живи. Нашите најблиски не знаат дали повторно ќе бидеме заедно. Војната не ни дозволува да избереме кој ќе преживее, а кој ќе остане во вечна тишина“, рече тој во однапред снимена порака.

Минатата година, украинскиот претседател имаше виртуелно појавување и на Канскиот филмски фестивал, повикувајќи ги филмаџиите и уметниците да се обединат за поддршка на Украина.

Зеленски се појави на церемонијата на доделување награди на Златните глобуси во јануари кога изрази оптимизам, истакнувајќи дека „доаѓа време“ војната да заврши.

Тој се појави и на филмскиот фестивал неколку недели подоцна, споделувајќи слична видео порака на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин во февруари

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....