19.8 C
Скопје
20:46 - 29 мај, 2024

Мерил Стрип ја доби почесната Златна палма на отворањето на Канскиот филмски фестивал: „Толку сум среќна што не сте уморни од моето лице“

Холивудската ѕвезда Мерил Стрип вечерва ја прими почесната Златна палма на свеченото отворање на 77. Меѓународен фестивал во Кан, кој го овековечи нејзиното „неизбришливо место во историјата на кинематографијата“, соопштија организаторите.

„Го променивте начинот на кој ги гледаме жените во светот на кинематографијата. Ни дадовте нова слика за себе“, рече француската актерка Жилиет Бинош, доделувајќи ѝ ја наградата на американската актерка.

„Толку сум среќна што не сте уморни од моето лице“, рече Мерил Стрип.

Вечерва во Кан започна 77. Меѓународен филмски фестивал, кој ќе го одбележи враќањето на ѕвездите како Мерил Стрип, Френсис Форд Копола и Кетрин Денев, додека 22 филма ќе се борат за наградата Златна палма.

Покрај Мерил Стрип, почесната Златна палма оваа година ќе ја добие и креаторот на серијата „Војна на ѕвездите“, Џорџ Лукас, како и колективот Студио Гибли на јапонскиот режисер за анимација Хајао Мијазаки.

Претседател на жирито е Грета Гервиг, американска независна режисерка чиј филм „Барби“ заработи повеќе од една милијарда долари.

Слични објави

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

Најважната личност на Цеца се исели од вилата, сега е видена на Дедиње: Не присуствуваше на свадбата на Анастасија

Еспресо
Се вчитува....