19.8 C
Скопје
21:46 - 14 јуни, 2024

Макрон: Невозможно е да се идентификуваат одговорните за ракетниот инцидент во Полска

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека во моментов е невозможно да се утврдат одговорните за падот на ракетите во Полска.

Тој повика и на внимателност во спроведувањето на истрагата.

Претходно, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека Полска го иницира свикувањето на Советот на НАТО во согласност со четвртиот член од главниот договор по падот на ракетите во земјата. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави и дека на 16 ноември ќе одржи состанок на Северноатлантскиот совет за ситуацијата во Полска.

На 15 ноември полското радио ЗЕТ објави за падот на две ракети на границата со Украина.

Слични објави

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо
Се вчитува....