6.8 C
Скопје
00:39 - 21 април, 2024

Мајкл Џеј Фокс за животот со Паркинсонова болест: „Моите обожаватели ми даваат живот“

Популарниот глумец од „Враќање во иднината“, Мајкл Џеј Фокс отворено прозборе за животот со Паркинсовата болест, промовирајќи го својот документарец “Still: A Michael J. Fox Movie, на Саутвест филмскиот фестивал во Тексас.

И покрај тоа што болеста ја има повеќе од 30 години, 61-годишниот актер е благодарен за животот што го има. Тој рече: „Паркинсоновата болест е  одвратна – но животот е одличен“. За време на прашањата и одговори за неговиот нов документарен филм, Џеј Фокс рече: „Го правиш тоа што мораш да го правиш, но не сакаш да се убиеш“.

Фокс, кому му беше дијагностицирана Паркинсонова болест на 29 години во 1991 година, рече дека нема друг избор освен да ги мобилизира луѓето да бидат свесни за болеста. „Морам да дадам се што имам, а тоа не е само усен сревис. Се појавувам и давам се што можам од себе“.

Канадскиот актер е благодарен и на своите обожаватели кои, како што вели, му го продолжиле животот. Во 2000 година, Фокс ја отвори Фондацијата Мајкл Џ.која се занимава со Парикснова болест со која помага на бројни заболени да се соочат и полесно да ги надминуваат симптомите од болеста.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michael J Fox (@realmikejfox)

Фокс верува дека многу работи можат да се научат од неговата болест, и дека луѓето со ваква болест мора да одат напред, а не да се самосожалуваат.

„Сожалувањето е бенигна форма на злоставување“, вели. „Има работи кои треба да се научат од оваа болест, па направете го тоа и движете се напред“, додава.

На крајот, Фокс вели дека е благодарен за животот што го има и покрај Паркинсовата болест со која се бори веќе повеќе од три декади.

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....