17.8 C
Скопје
04:41 - 20 мај, 2024

„Ќе има кривична казна“: Холандскиот претставник на Евровизија најверојатно ќе биде обвинет поради „инцидентот“ 

Холандскиот претставник на овогодинешната Евровизија, Јост Клајн, кој беше дисквалификуван од натпреварувањето на денот на финалето, најверојатно ќе се соочи со обвиненија, соопшти шведската полиција, пренесува Евроњуз.

Во драматичен потег неколку часа пред големото финале, Клајн беше дисквалификуван поради, како што беше опишано, „инцидент“. Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека 26-годишниот натпреварувач, инаку еден од фаворитите, ќе биде под истрага и нема да може да настапи.

Подоцна беше потврдено дека член на продукциската екипа на Евровизија поднел обвинение против Клајн поради инцидентот.
„Очекуваме дека веројатно ќе има кривично гонење“, изјави Емил Андерсон, началникот на полицијата за шведската телевизија СВТ. Појаснето е дека процесот ќе биде „забрзано кривично гонење“.

„Сидсвенска дејли“, локален весник на Малме, градот каде што се одржа Евровизија, истакна дека вакви кривични дела често водат до парични казни по пресудата.

Освен оваа последна изјава, нема многу информации за што точно е обвинет Клајн.

Слични објави

Ера Ојданиќ заврши во болница: Пејачот е итно хоспитализиран, закажана му е операција

Еспресо

(Фото) Салма Хајек на Кански филмски фестивал, неверојатно секси: Црн светликав фустан со голи рамена

еспресо

Вељко Ражнатовиќ осуден за изјавата: „Бирајте што жените…“

еспресо

На победникот на Евровизија Немо му е одземен кристалниот микрофон: „Не знам каде е сега“

еспресо

На Цеца ѝ се слоши среде концерт: „Немав кислород“

еспресо

Ѕвездено време на хороскопските знаци: Ова се вашите судбоносни години од животот

еспресо
Се вчитува....