17.8 C
Скопје
00:48 - 26 мај, 2024

Еве колку заработи Александра Пријовиќ по пет концерти во Загреб: Вртоглава сума!

Александра Пријовиќ со своите пет спектакуларни концерти ги сруши рекордите на Арена Загреб, а сега почнаа да кружат информации за цифрата што ја заработила.

Околу 90.000 луѓе дошле да ги гледаат концертите на Александра во текот на пет дена, а според првите проценки таа од продажбата на билети заработила околу 2.780.000 евра. Цената на најефтиниот билет беше 25 евра, а најскапиот 130 евра, пренесува Дневник.хр.

Така, вкупната сума на заработка од петте Арени во Загреб изнесува  2,780.000 евра.

Секако, тоа не е нејзината вкупна заработка, бидејќи дел од неа оди за изнајмување на арената, сценографија, продукција, бендот и други слични расходи. Но, според ценовникот на „Арена Загреб“, таа за сите пет концерти платила околу 120 илјади евра, а нето заработила околу 2,5 милиони евра.

А благодарение на Александра, секако, профитираа и загрепските хотели, сопствениците на апартмани, таксистите, рестораните, како и транспортните компании од цела Хрватска и од соседните земји, од каде пристигнаа многу фанови.

Инаку, пред Загреб, Александра настапуваше во Сараево и во Белград, каде по три концерти, според пресметките на медиумите, откако ги платила сите трошоци и даноци, заработила фантастични 946.206 евра.

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....