18.8 C
Скопје
21:32 - 5 октомври, 2022

Британија доби жена премиер: Лиз Трас победничка на внатрепартиските избори

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас е прогласена за победничка во трката за лидерство на Конзервативната партија, односно за премиер на Обединетото Кралство.

Во трката за функцијата шеф на британската влада, Трас го претекна својот ривал, поранешниот министер за финансии Риши Сунак.

47-годишната Трас така станува трета британска премиерка, после Тереза Меј и Маргарет Тачер.

Да потсетиме, трката за премиер започна во јули, откако Џонсон најави оставка по низата скандали и серијата оставки од функционерите од неговата влада.

Слични објави

Хари и Меган во конфликт со Нетфликс: Во паника се, сакаат да отстранат делови од документарецот

еспресо

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо
Се вчитува....