17.8 C
Скопје
06:30 - 30 јуни, 2022

Белорусија воведува смртна казна за оние кои подготвуваат акти на тероризам

Претседателот Лукашенко потпиша амандмани на Кривичниот законик.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко потпиша амандмани на Кривичниот законик со кои се предвидува смртна казна за оние кои планираат терористички акти.

Новиот закон предвидува дека смртната казна е дозволена за подготовка на акти на меѓународен тероризам, особено против претставници на странска држава или меѓународни организации. Оваа категорија, исто така, вклучува терористички акти извршени од организирани групи или со употреба на нуклеарни централи, моќни, токсични радиоактивни, хемиски или биолошки супстанции или поврзани со кривично дело убиство, како и убиства на државни службеници или јавни личности , извршени во врска со политички или јавни активности.

Досега во Белорусија смртната казна не важеше за подготовката на овие дела, туку само за оние кои навистина се извршени. Новиот закон ќе стапи на сила 10 дена по официјалното објавување.

Предлог-законот претходно беше одобрен од двата дома на белорускиот парламент, објаснува агенцијата Риа Новости.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....