7.8 C
Скопје
23:54 - 20 април, 2024

4 НАВИКИ НА ЖЕНИТЕ ОД ИСТОКОТ: Поради ова тие се убави и достоинствено стареат!

Тие имаат здрава и негувана коса, чисто лице и немаат вишок околу половината. Генетиката игра голема улога, но и овие 4 навики…

Ако сакате да стареете достоинствено, вклучете ги овие 4 навики во вашата рутина:

36 кругови околу папокот

Жените од истокот секое утро го започнуваат со стомачна масажа. Со десната рака, со врвовите на прстите масирајте го стомакот, во кружни движења околу папокот, во насока на стрелките на часовникот. А потоа обратно. Направете вкупно 36 пати во една и 36 пати во друга насока.

Ова придонесува за побрзо празнење на цревата веднаш наутро.

„Гумичка“ за брчки

Со добро загреани прсти нежно поминувајте преку лицето. Ако можете, добро е да користите некое масло. Одете од долу па нагоре, а потоа од центарот на лицето до рабовите. Поминувајте со прстите само во една насока, оставете ги врвовите на прстите да бидат гума за бришење на брчките. Оваа масажа нека  трае 5 минути.

Наместо чешел, прсти

Секоја вечер или утро, како што сакате, чешлајте ја косата со прстите. Едноставно, нежно масирајте го скалпот со вашите прсти бидејќи тоа ќе го дистрибуира себумот по целата должина на влакното, намалувајќи го нејзиното оштетување. Кога е многу топло или кога е зима, заштитете ја косата од сонцето и ветерот со шал или капа.

Детоксикација во када

Жените од Истокот го обожаваат амамот, затоа што во него полесно се губи телесната тежина. Со загревање на телото, масните наслаги се топат. Сепак, жените од истокот влегуваат во амамот со ракавици за масажа со кои прават дренажа на кожата. Благодарение на тоа, работата на лојните жлезди се нормализира, порите се чистат, кожата станува мека и мазна без брчки. Направете сè исто како нив, но ако немате амам или сауна во близина, направете топла купка и уживајте во неа. Потоа истуширајте се со поладна вода, а потоа нанесете млеко за тело на кожата.

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....