Познат домаќинот на Евровизија 2020 (ВИДЕО)

По победата на Данкан Лоренс во Тел Авив, со песната „Arcade“, Евровизија 2020 се сели во Холандија.

Шеесет и петтото издание на фестивалот ќе се одржи во градот Ротердам, кој го победи конкурентото Мастрихт, соопштуваат од ЕБДУ.

Полуфиналињата ќе се одржат на 12 и 14 мај, додека финалето на 16 мај 2020, во познатата ротердамска арена „Ахој“.

„Ротердам покажа голем ентузијазам и ангажман, а во исто време има вистинска инфраструктура за да биде домаќин на делегации од повеќе од 40 држави“, изјави извршниот продуцент на Песна на Евровизија, Јон Ола Санд.

Годинашната победа на Холандија е прва после 1975 година. Досега тие петпати го организирале Изборот на песна на Евровизија.

Слични објави

Овие комедии ќе ве насмеат до солзи, морате да ги погледнете! (ВИДЕО)

Еспресо

МОНИКА БЕЛУЧИ и на 55 години остава без здив (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 05.10.2019 – сабота

Igor

Во овие тмурни моменти сите сме еднакви: Како изгледаат познатите убавици во деновите на изолација (ФОТО)

Еспресо

Топ 10 вежби за совршен задник (ВИДЕО)

Igor

ГОЛИ ДЕВОЈКИ И ЧУДНИ ГОСТИ: Кралот на Инстаграм приреди несекојдневна журка

Igor

Остави Коментар

тринаесет + седумнаесет =

Слични објави

Штруд­ли со смок­ви и сода-би­кар­бона

Igor

Синот на Шварценегер е негова копија! (ФОТО)

Igor

АНА ИВАНОВИЌ го одврза ќесето: Подарок од 2 МИЛИОНИ ЕВРА за брат ѝ

Igor

Славната холивудска дива повторно помина ноќ зад решетки (ФОТО)

Igor

Вака сега во Рим се продава сладолед: Сè е поинаку како пред ковид-19! (ФОТО)

Еспресо

Сите велат дека од неа ја наследила убавината! Еве како во младоста изгледала мајката на Кетрин Зита Џонс (ФОТО)

Еспресо