Наместо да ги купувате, направете сами здрави интегрални плочки

Здрави грицки за сите оние кои внимаваат што јадат…

Потребно ви е:

– 200 гр пченично интегрално брашно

– 200 гр ржано брашно

– 50 гр сусам

– 50 гр ленено семе

– 50 гр семки од сончоглед

– 50 гр семки од тиква

– 50 мл маслиново масло

– малку сол

– крупна сол

– малку прашок за печиво

– 200 мл кисела вода

Подготовка:

Просејте го брашното со прашокот за печиво, додадете ја солта, маслото и семките и замесете тесто и развлечете го да биде што потенко. Сечете мали плочки, правоаголни и редете ги во плех во кој сте ставиле хартија за печење. Печете на 190-200 степени околу 15 минути.

Слични објави

Кајли Џенер повторно мета на критики поради новата колекција! (ФОТО)

Еспресо

КАКО ОД МАЈКА РОДЕНА – Пејачката на црвениот тепих дошла во ПРОЅИРЕН ФУСТАН, под него не облекла ништо (ФОТО)

Igor

Хороскоп за 11.10.2019, петок

Igor

СУРОГАТ МАЈКАТА на Ким и Канје добила породилни болки

Igor

Совршено и едноставно јадење за посен ручек

Igor

Популарниот пејач прозборува за ужасното искуство: Немаше никого во близина, а потоа ми извадија нож!

Еспресо

Остави Коментар

петнаесет + 11 =

Слични објави

Видео хороскоп 15 август 2019, четврток

Igor

Пирс Броснан (66) не личи на себе: Ниту трага од Џејмс Бонд! (ФОТО)

Еспресо

Сите го паметиме како злобниот но и згоден заводник од Титаник – Но повеќе нема ниту трага од неговиот заводлив лик (ФОТО)

Еспресо

БОЗА – традиционален пијалак за спас од горештините

Igor

МОНИКА БЕЛУЧИ и на 55 години остава без здив (ФОТО)

Igor

Џеј Зи со часовник од неверојатни 2,2 милиони долари на роденденот на Диди (ФОТО)

Слободен Печат