19.8 C
Скопје
07:15 - 24 септември, 2023

МАТЕМАТИЧКА ГРЕШКА НА БЕЛОРУСИЈА ја чинеше Македонија победа во делот на жирито

Еден твитер-корисник забележал мала грешка во доделувањето на поените од стручното жири на Белорусија.

Колку и да се чини дека гласањето одеше беспрекорно, будните очи на евровизиските фанови веќе „уловија“ повеќе грешки, како што е и лажната неизвесност при прогласувањето на победникот.

„Анализирав сношти и мислам дека најдов како беа доделени белоруските поени“, напишал корисникот @euro_bruno во почетокот на својата нишка, алудирајќи на познатото таканаречено „гласање по блокови“, односно земјите кои се во некаков сојуз, алијанса или со слично политичко уредување, даваат слични поени на истите држави-учеснички.

„Ги разгледав другите држави од истиот блок, Ерменија, Азербејџан, Грузија и Русија и дојдов до заклучок како Белорусија ‘требаше’ да гласа. И што најдов? Со извлекување статистички просек од нив, открив дека и белоруското жири исто така влечело некаков просек.“

Овој евровизиски фан заклучува дека жирито одлучило своите „силни“ поени да ги додели на послабо пласираните, наместо како што би се очекувало.

Со тоа, како што заклучија оние кои ја проследија целосната анализа, крајниот пласман би бил поинаков, особено за Македонија.

Ако Македонија ги добиеше 10-те поени од статистичката пресметка, крајниот пласман ќе беше седмо место, додека во делот на жири-гласовите ќе беше на прво место.

Извор

БОНУС ВИДЕО:

Слични објави

Нема договор, штрајкот во Холивуд продолжува, сценаристите ја напуштаат работата

еспресо

(Фото) Бела Хадид уникатна во новата кампања на „Марк Џејкобс“, позира гола и без коса

еспресо

(Фото) Хедер Локлир, беше секс симбол на Холивуд, а сега го крие лицето од папараците

еспресо

(Фото) Сверина во друштво на мажот со кој ја поврзуваа

Еспресо

Разјаснета смртта на ѕвездата на хит серијата „Еуфорија“: „Ненамерно предозирање со фатална комбинација“

Еспресо

(Видео) Софија Вергара е брилијантна во улогата на Гризелда Бланко, немилосрдната шверцерка на дрога, погледнете го тизерот

еспресо
Се вчитува....