МАТЕМАТИЧКА ГРЕШКА НА БЕЛОРУСИЈА ја чинеше Македонија победа во делот на жирито

Еден твитер-корисник забележал мала грешка во доделувањето на поените од стручното жири на Белорусија.

Колку и да се чини дека гласањето одеше беспрекорно, будните очи на евровизиските фанови веќе „уловија“ повеќе грешки, како што е и лажната неизвесност при прогласувањето на победникот.

„Анализирав сношти и мислам дека најдов како беа доделени белоруските поени“, напишал корисникот @euro_bruno во почетокот на својата нишка, алудирајќи на познатото таканаречено „гласање по блокови“, односно земјите кои се во некаков сојуз, алијанса или со слично политичко уредување, даваат слични поени на истите држави-учеснички.

„Ги разгледав другите држави од истиот блок, Ерменија, Азербејџан, Грузија и Русија и дојдов до заклучок како Белорусија ‘требаше’ да гласа. И што најдов? Со извлекување статистички просек од нив, открив дека и белоруското жири исто така влечело некаков просек.“

Овој евровизиски фан заклучува дека жирито одлучило своите „силни“ поени да ги додели на послабо пласираните, наместо како што би се очекувало.

Со тоа, како што заклучија оние кои ја проследија целосната анализа, крајниот пласман би бил поинаков, особено за Македонија.

Ако Македонија ги добиеше 10-те поени од статистичката пресметка, крајниот пласман ќе беше седмо место, додека во делот на жири-гласовите ќе беше на прво место.

Извор

БОНУС ВИДЕО:

Слични објави

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева

Зошто косата постојано ви е сува?

Igor

Дали на фотографијата ја препознавате една од најубавите жени на светот?

Еспресо

Опасна конкуренција на најубавите фустани: Оделото на Меланија Трамп е ПОЛН ПОГОДОК! (ФОТО)

Igor

Преслатка фотографија на Џорџина со децата: Едвај чекаме да го видиме тато! (ФОТО)

Igor

Елена Ристеска: Грев е што солзите за покојниот татко ги искористија за лајкови!

Васко Спасоски

Остави Коментар

19 − единаесет =

Слични објави

Хари и Меган за 14 милиони евра ја купиле куќата на Мел Гибсон? (ВИДЕО)

Еспресо

Нов тренд на Малдивите: Спиење на кревети кои лебдат над океанот! (ФОТО)

Еспресо

Неочекуван пресврт: Старателството над децата ќе му припадне на најстариот син?

Igor

Дневен хороскоп 02.10.2019 среда, Раковите ги очекуваат проблеми, Овните ќе влетаат во авантура

Igor

ИМА ЛИ „МАЛИ СИГНАЛИ“? Наташа Беквалац и Богдан Богдановиќ фатени заедно!?

Igor

Актерката Лори доби два месеци казна затвор за учество во измамата која ги стресе САД

Еспресо