Лепа Брена и Саша Поповиќ ја продадоа „Гранд“ и заработија милиони

Саша Поповиќ и Лепа Брена, заедно со сопругот на Брена, Слободан Живоиновиќ, го продадоа уделот од 49 проценти од „Гранд продукција“ на компанијата „Јунајтед медија“ која во 2014 година веќе откупи 51 процент од пакетот акција.

Така тие двајца заработија вкупно 15 милиони евра, колку го инкасираа и пред пет години!

Целокупната трансакција од купопродажбата ќе биде завршена до крајот на оваа година, што значи дека од 2020 година во Агенцијата за стопански регистри името на основачот и ковласникот на „Гранд продукција“ ќе биде избришано.

Значи, со проста пресметка е заклучено дека Поповиќ и Брена и овој пат ќе добијат 15 милиони евра за продажбата на преостанатиот дел од „Гранд“.

Уделот на Саша во сопственичката структура изнесуваше 24 проценти, па затоа на него ќе му припаднат 7.350.000 евра, додека пејачката поседувала 25 проценти и таа ќе биде побогата за 7.650.000 долари.

Слични објави

Мадона донира еден милион евра за пронаоѓање вакцина против коронавирусот

Еспресо

Научниците предупредуваат: Половина од песочните плажи во светот може да исчезнат до 2100 година

Еспресо

Дали навистина имате лош сексуален живот? Проверете!

Igor

Погледнете како Северина се заштити од коронавирусот, ама има и порака за сите нас! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сензуален танц со неочекуван пресврт: Џеј Ло танцуваше покрај момчето, а потоа се случи нешто НЕОЧЕКУВАНО (ВИДЕО)

Еспресо

ОВИЕ 8 ЗНАЦИ ПОКАЖУВААТ ДЕКА НА ЖЕНАТА ОЧАЈНО И ТРЕБА СЕКС: Не е шега, ова се сериозни здравствени проблеми!

Igor

Остави Коментар

3 × два =

Слични објави

Пилинг за тело од состојки кои сите ги имаме дома

Igor

Драма во домот на Лепа Брена! Боба пиел два дена без прекин па се „срушил“! (ФОТО)

Igor

ЈА КРИТИКУВААТ БИДЕЈЌИ Е ПРЕСЛАБА: Селин Дион на раб на анорексија

Igor

Двојна прослава: Кралицата Елизабета денес на Велигден го слави и 93-от роденден (ВИДЕО)

Igor

Додека смртта не нè раздели или пак не? Браковите на некои познати личности траеле помалку од мамурлакот на свадбата

Еспресо

„Крушата под круша паѓа“: Ова е братот на Даниел Кајмакоски и пее – растура (ВИДЕО)

Igor