Како да престанете да ги грицкате ноктите

Грицкањето на ноктите е лоша навика која тешко може да се искорени. Освен што ги уништува ноктите, преку грицкањето на ноктите во телото внесуваме и бактерии кои се наоѓаат под ноктите или на рацете. Еве неколку начини што ќе ви помогнат да се откажете од грицкањето на ноктите.

Двапати дневно натопувајте ги прстите околу 20 минути во некое масло (маслиново, рицинусово, рибино).

Истријте ги прстите со луто пиперче.

Ставете ги прстите околу 5 минути во оцет.

Истријте ги прстите со лук или со каранфилче.

Ставете ги прстите околу 5 минути во сок лимон.

Слични објави

ПОВТОРНО Е ЖЕШКА: Ана Николиќ се соблече и покажа дека има се што секоја жена го посакува (ФОТО)

Еспресо

Нема да престанете да се смеете: Пејачот Џеј падна сред емисија (ВИДЕО)

Igor

Летале банкноти од 500 евра: АНАСТАСИЈА ја запеа „Кукавица“ на роденденот на најбогатиот СРПСКИ БИЗНИСМЕН со нафта (ВИДЕО)

Igor

Вознемирувачки детали за самоубиството на внукот на Елвис Присли испливаа на површина! (ФОТО)

Еспресо

Есента никогаш не изгледала подобро! Шик парче облека кое ќе ве стопли и направи да изгледате фантастично (ГАЛЕРИЈА)

Igor

Наоми Кемпбел (49): Јадам само еднаш дневно за да ја сочувам манекенската линија, тоа не е изгладнување!

Еспресо

Остави Коментар

9 − 4 =

Слични објави

Влезе во шестата деценија, треба да се смири: Фановите на Моника Белучи со поделено мислење за нејзиниот провокативен стајлинг (ФОТО)

Васко Спасоски

Колку килограми треба да имате според висината (ТАБЕЛА)

Igor

Каролина Гочева го прослави 40-от роденден: Не е важно колкав е кругот, туку кој е во него! (ФОТО)

Еспресо

Препознај ја ако можеш: Денес е една од нашите најпознати пејачки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мала астро школа: Како да си го одберете вистинскиот партнер за вас

Igor

Видео хороскоп за 11 јули 2019, четврток

Igor