8.8 C
Скопје
08:15 - 27 февруари, 2024

Борис Џонсон смета дека ќе биде безбедно да се организира Евровизија 2023 во Украина: Европската радиодифузна унија се двоуми

По трет пат во историјата на Евровизија, Украина победи на овој музичкиот натпревар. Оркестарот Калуш победи на Изборот за песна на Евровизија 2022 година, претставувајќи ја Украина, со песната „Стефанија“, песна посветена на сите украински мајки. Настанот, кој се одржа во Торино од 10 до 14 мај, го дочека украинскиот бенд на највисокото скалило на подиумот со 631 поен, доделени од жирито и телевоутингот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)


Изборот за песна на Евровизија 2023 година нема да може да се одржи во Украина поради тековната војна во таа европска земја, првично соопшти Европската радиодифузна унија, додавајќи дека е во преговори со Би-Би-Си за Обединетото Кралство да ја преземе улогата на земја домаќин следната година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)


Децениска традиција е победникот на Евровизија следната година да биде домаќин, но организаторите рекоа дека ќе разговараат за домаќин со второпласираната Британија од безбедносни причини.

„Секако дека би сакал да биде во оваа земја, но факт е дека тие победија и го заслужуваат тоа. Верувам дека можат да го организираат и треба да им се дозволи“, им рече Џонсон на новинарите по пристигнувањето во Британија по посетата на Киев. .

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision)

„Верувам дека Киев или кој било друг безбеден украински град би бил фантастично место за тоа“, рече британскиот премиер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Boris Johnson (@borisjohnsonuk)

„За една година, сѐ ќе биде во ред за време на Евровизија и се надевам дека Украинците ќе го добијат“, додаде тој.

Организаторот на натпреварот, Европската радиодифузна унија (ЕБУ) вчера објави дека разговараат со британската телевизија Би-Би-Си за организацијата на следниот Евросонг, што наиде на разочарување во Киев, кој побара натамошни преговори.

Слични објави

Ана Севиќ проговори за работата: „Себеси постојано се критикувам“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо
Се вчитува....