19.9 C
Скопје
17:37 - 18 мај, 2022

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

тампон менструација

Иако сексот за време на менструација може да биде малку неуреден, тој е безбеден. Всушност може да понуди и неколку предности, вклучително и ослободување од менструалните грчеви, пренесува „Healthline“.

Кои се придобивките?

Ослободување од грчеви

Оргазмот може да ги ублажи менструалните грчеви. Менструалните грчеви се резултат на контракцијата на матката за да се ослободи нејзината обвивка. Кога ќе доживеете оргазам, мускулите на вашата матка исто така се собираат, па се ослободуваат и со тоа има одредено олеснување од менструалните грчеви.

Пократко траење на циклусот

Сексот може да ги направи вашите менструации пократки. Мускулните контракции за време на оргазам побрзо ја истиснуваат содржината на матката. Тоа може да резултира со пократок циклус.

Зголемен сексуален нагон

Вашето либидо се менува во текот на менструалниот циклус, благодарение на хормоналните флуктуации. Додека многу жени велат дека нивниот сексуален нагон се зголемува за време на овулацијата, што е околу две недели пред менструацијата, други велат дека се чувствуваат повеќе вклучено за време на менструацијата.

Природно подмачкување

Крвта делува како природен лубрикант.

Може да ви ја ублажи главоболката

Околу половина од жените добиваат мигренозни главоболки за време на менструацијата. Иако повеќето жени со менструални мигрени избегнуваат секс за време на нивните напади, многу од оние кои имаат секс велат дека тоа делумно или целосно ги ублажува нивните главоболки.

ТРИ ЗАДОЛЖИТЕЛНИ ЕРОГЕНИ ЗОНИ: Патот до фантастичен оргазам!

Кои се можните несакани ефекти?

Најголемиот недостаток на сексот за време на менструација е нередот. Крвта може да се најде врз вас, вашиот партнер и чаршафите, особено ако имате силен проток. Освен што го валкате креветот, крварењето може да ве натера да се чувствувате несигурни во себе.

Друга грижа за сексот за време на менструацијата е ризикот од пренесување на сексуално преносливи инфекции. Овие вируси живеат во крвта и можат да се шират преку контакт со заразена менструална крв. Користете кондоми!

СЕКС ПОЗИ И ЗАЧНУВАЊЕ: Како се прават бебиња, а со кои пози се избегнуваат

Дали можете да забремените?

Ако не се обидувате активно да забремените, користењето заштита е добра идеја, без разлика во кој дел од менструалниот циклус сте.

Најверојатно е да забремените за време на овулацијата, што се случува околу 14 дена пред почетокот на менструацијата. Сепак, должината на циклусот на секоја жена е различна, а должината на вашиот циклус може да се менува месечно. Ако имате краток менструален циклус, ризикот да забремените за време на менструацијата е поголем.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ СЕКС ТРЕНДОВИ ВО 2022: Тоа што се „важи“ за секс, ќе стане многу поинакво – многу отворено, етички немоногамно, и многу забавно со новите играчки за возрасни!

Совети за секс за време на менструацијата:

  •  Бидете отворени и искрени со партнерот. Кажете им како се чувствувате кога имате секс за време на менструацијата и прашајте како тие се чувствуваат за тоа. Ако некој од вас се двоуми, разговарајте за причините за непријатноста.
  • Раширете пешкир со темна боја на креветот за да го прикриете истекувањето на крв. Или, имајте секс под туш или када за целосно да го избегнете нередот.
  •  Чувајте влажна крпа или влажни марамчиња покрај креветот за да се исчистите потоа.
  •  Ако вашата вообичаена сексуална поза е непријатна, обидете се со нешто поинаку. На пример, можеби ќе сакате да се обидете да легнете настрана, со вашиот партнер зад вас.

Не дозволувајте менструацијата да го запре вашиот сексуален живот. Ако се занимавате со малку подготвителна работа, сексот може да биде подеднакво пријатен, дури и позитивно да се изненадите!

СЕКС ВО ТРОЈКА: Дали двајца, дали тројца, што менува?

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.
Се вчитува....