23.8 C
Скопје
10:16 - 10 август, 2022

Спиењето го открива карактерот: На десна страна спијат добродушните и веселите, луѓето отворени за нови познанства

спиење

Научниците тврдат дека токму во сонот се огледува карактерот и душевната состојба на човекот.
Оној кој многу спие се плаши од животот. Се повлекува во сонот како што би се вратил во мајчината утроба, а сето тоа за да ја избегне борбата, одговорноста и стресовите што ги носи секојдневниот живот.

Докажано е дури и дека оној кој сака многу да спие има повеќе изгледи за кардиоваскуларни пречки, на што се надоврзува значењето на физичката активност.

Оние кои спијат малку се активни во животот.

Добриот и квалитетен сон е својствен за урамнотежените лица, спортистите и луѓето кои во текот на денот се зафатени со многу обврски.

Несоницата значи непрекинато размислување.

Лош и неквалитетен сон имаат загрижените лица, депресивните, оние кои се подложни на емотивни пречки, повлечени и сите кои тешко се прилагодуваат на различни ситуации.

Положбата на вашето тело при спиење може многу да каже за вашиот карактер.

Во положба на фетус спијат многу осетливите и емотивните лица, несигурните и исплашените. Дури 40 проценти од луѓето ја заземаат оваа положба.

На стомак спијат фантазерите, енергичните и нервозните.

На грб спијат оние што имаат самодоверба. Често така спијат богатите и постарите луѓе.

На десна страна спијат добродушните и веселите, луѓето отворени за нови познанства.

На лева страна уметниците, романтичните души, но и циничните личности кои се недоверливи кон другите.

Слични објави

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

Еспресо

(Фото) Бен Афлек доносе огромна лична одлука откако се ожени со Џенифер Лопез: За каков профит го продава ергенскиот дом?

Еспресо

Астро прогноза за среда, 10 август

Еспресо

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 7 милијарди долари

Еспресо

Прв педијатриски случај на мајмунски сипаници во Германија: заразено четиригодишно девојче

Еспресо

Москва повикува на состанок на Советот за безбедност на ОН за нуклеарната централа во Запорожје

Еспресо
Се вчитува....