21.8 C
Скопје
18:11 - 30 мај, 2024

Облечете се женствено како Џеки Кенеди: Ваквиот стил никогаш нема да излезе од мода! (ФОТО)

Без оглед на летните трендови, стилот на Џеки Кенеди Оназис беше и остана еден од ултимативните формули за шик жешки денови. Таа е особено позната по своето комбинирање на марамите.

Носеше класика, но притоа корисеше и разни мотиви, комбинирајќи лежерност со луксуз за жешките, летни денови и токму затоа Џеки веќе со децении е икона на стилот.

инстаграм

Позната е и по големите очила за сонце, старите фотографии го откриваат и нејзиниот втор омилен летен моден додаток, а тоа се марамите. Ги комбинираше со прекрасни фустани, туники и бели пантолони.

инстаграм

Косата во лето ја сокриваше во марами кои не ретко ги носеше во сличен ток како и аутфитот, но и во сосема различен, но најчесто тоа беа елегантните пастелни бои, идеални за жешките денови.

инстаграм

Белите панталони во летото и беа омилени, а со нив избираше маици или кошули во пастелни бои.
Марамите ги носеше ниско на челото, веднаш над очилата за сонце, за да го прекрие и заштити челото.

инстаграм

Ленените сукњи со природни, крем тонови исто така имаа посебно место во нејзиниот гардобер.

инстаграм

Таа сакаше и шешири од слама и обожаваше шорц панталончиња, со кратка маица или кошула со кариран мотив.

инстаграм

За летните забави избираше фустани инспирирани од сончевите, жолти тонови.

инстаграм

Во колекцијата со шешири чувала разни модели кои ги носела со блузи и пантолони со пастелни нијанси.

инстаграм

И денес нејзиниот стил е супер актуелен – не ретко таа наместо сукња облекуваше бермуди со висок струк и во посилни тонови.

инстаграм

Иако нејзиниот стил е симбол за шеесеттите и педесеттите, гардеробата на Џеки и денес е хит, токму поради едноставноста, елеганцијата и нејзиното веќе докажано чувство за мода.

инстаграм

Слични објави

МакеДокс – Повик за Докуникулци 2024

еспресо

Интервју со протојереј – ставрофор Александар Димоски, парох Струшки: Спасе и Спаса Вишенски се впишаа во Диптихот на светиите

Јасмина Кантарџиева Димков

Велика сабота: Што (не)треба да правите на овој ден

еспресо

Велики петок: Што (не)треба да се прави на овој ден

еспресо

Велики четврток: Што (не)треба да правите на овој ден

еспресо

Кога да ги миете прозорците пред Велигден: Не пропуштајте го овој ден

еспресо
Се вчитува....