Ретко имате секс со партнерот? Виновникот барајте го помеѓу овие 7 нешта!

Иако љубовта е најважната работа во врската, страста исто така игра многу важна улога во љубовната врска. Кога страста исчезнува, со текот на времето и љубовта се губи, а ние веруваме дека никој од вас не сака да му се случи тоа во врската или бракот.

Доколку забележите дека има се помалку страст во вашата врска, можно е за тоа да сте виновни вие самите, односно некои од вашите лоши навики или пак можеби вашите здравствени проблеми. Ова се 7-те можни причинители кои можат да ја намалат страста во вашата врска.

1. Сиромашна исхрана

Доколку сте на диета поради доаѓањето на летото, можно е да не внесувате доволно хранливи материи, а сето тоа може да го намали сексуалниот нагон. Ова е сосема логично, бидејќи со пониска калориска доза телото ќе има помалку енергија.

2. Недостаток на сон

Доколку спиете помалку од шест часа на ден, најверојатно ќе спиете ноќе и нема да имате секс. Недостатокот на спиење, исто така, негативно влијае врз машкото либидо, бидејќи тестостеронот се забавува, што ја намалува желбата за секс.

3. Контрацептивни таблети

Бројни истражувања за контрацепција покажаа дека жените драстично ја намалуваат желбата за секс, благодарение на овие таблети.

4. Начинот на исхрана

Доколку сте склони кон прејадување во текот на ноќта, тешко е да имате било каква желба за секс после тоа. Особено ако јадете храна полна со заситени масти којашто може да го намали протокот на крв во половите органи. Ова е дефинитивно точно за мажите.

5. Стрес

Една студија покажа дека заморот и стресот се главните виновници за намалување на сексуалната желба кај дури 60 проценти од жените. Истата причина се споменува и во намалувањето на сексуалната желба кај мажите.

6. Депресија

Депресијата, исто како и стресот, има негативен ефект врз многу аспекти на животот, а со тоа и врз либидото. Докажано е дека некои антидепресиви се одговорни за сексуалната дисфункција кај мажите.

7. Анемија

Доколку сте анемични, дефинитивно треба да внесувате повеќе железо во Вашето тело за да ја повратите желбата за секс.

Слични објави

ФАТЕНИ! Бред Пит се почесто во јавноста се појавуваа со оваа актерка! Таа ниту малку не е слична на Анџелина Џоли (ФОТО)

Igor

На Сораја не ѝ требаат воздушни перничиња: Ги провози градите во „ферарито“ (ФОТО)

Igor

Познатите стихови на Индира кријат болна љубовна тајна

Igor

МОЖЕТЕ ЛИ ДА ЈА ПРЕПОЗНАЕТЕ: Славната пејачка со фотографии од детството ги воодушеви сите! (ФОТО)

Igor

Боливудска актерка ненамерно го претвори во ПЕКОЛ животот на еден обичен човек

Igor

Како Пикасо го насликал плакатот за „Битката на Неретва“ и колку му платиле за тоа?

Еспресо

Остави Коментар

6 − 2 =

Слични објави

Ѕирнете во МЕДИТЕРАНСКИОТ РАЈ од 30 милиони долари: МАЈКЛ ДАГЛАС ја продава својата ВИЛА на егзотичниот остров (ФОТО)

Igor

ПОВТОРНО КРИТИКИ: Научете ја Меган како се држи дете! (ФОТО)

Igor

Журка во Атина: Како Цеца му го честиташе роденденот на Врањеш

Igor

ПЕЈАЧКАТА И ВОДИТЕЛКА СТАНА МАЈКА: Се породи Бојана Скендеровски

Igor

Тоа што не сте го знаеле за Хаваите – Уживање под палмите или качување на највисоката планина (ФОТО)

Еспресо

ТУНА вистинскa секси ЦРВЕНКАПА, но кој е ВОЛКОТ? (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian