Необично вкусно: Бомбици од кашкавал и маслинки (РЕЦЕПТ)

Состојки:

– 160 грама ситно рендан тврд кашкавал (гауда)

– 160 грама меко брашно

– 113 грама путер

– 36-40 парчиња полнети зелени маслинки, добро исцедени

Подготовка:

Измешајте ситно рендан кашкавал, брашно и растопен путер, замесете цврсто, но растегливо тесто.

Тестото исечете го на еднакви парчиња, израмнете ги на мали кругови во кои се вметнуваат исцедените маслинки и потоа обликувајте еднакви топчиња.

Наредете ги на хартија за печење. Од оваа количина се добиваат 36-38 топчиња.

Рерната загрејте ја на 200 степени и печете ги топчињата околу 15-20 минути.

Слични објави

Нема да верувате што се крие под сето ова крзно! (ФОТО)

Еспресо

Кралската палата објави портрет од Кралицата и нејзините наследници на престолот! (ФОТО)

Ивана Стамевска

Ѕирнете таму каде што не би смееле: Што прават стјуардесите кога никој не ги гледа

Еспресо

Шерон Озборн ја смени фризурата по која беше впечатлива! (ФОТО)

Еспресо

Жените инспирирани од задникот на Ким Кардашијан, купуваат „смртоносни“ апчиња за зголемување на своите атрибути!

Еспресо

Забавите, алкохолот и дрогата за неа се минато: Кејт Мос денес живее сосема поинаков живот! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

5 × три =

Слични објави

Само овие 4 хороскопски знаци можат да простат сè!

Еспресо

Маргот Роби се пошегува за Мегзит, а Вилијам само нервозно се смееше (ВИДЕО)

Еспресо

Денеска е ДЕН НА ПРЕЉУБНИЦИТЕ, а еве кој и како го одбележува!

Еспресо

Двејн Вејд отворено призна дека неговото дете е трансродово лице (ВИДЕО)

Еспресо

Дру Баримор ја откри болната вистина за борбата со килограмите! (ФОТО)

Еспресо

Пред 10 години беше сиромашна домаќинка, а денеска е милионерка која не личи на себе! (ВИДЕО)

Васко Спасоски