21.8 C
Скопје
04:09 - 15 јули, 2024

„Луѓето ќе бегаат поради невработеност и климатски промени, дел од земјата ќе падне под вода“: Предвидување на Ванѓа за 2025 година

Познатата јасновитка зборуваше многу за тоа што ќе се случува во иднина.

Баба Ванѓа или Вангелија не само што беше мистик и лекар, туку и позната бајачка – многу од она што го предвидуваше во далечната иднина всушност се оствари. Но, какви се предвидувањата на Ванѓа за 2025 година и подоцна.

Пророштвата на Ванѓа за ситуацијата во светот

Дури и нејзините биографи не можеа да ги најдат и да ги забележат сите предвидувања на Ванѓа, но некои пророштва сепак останаа. Еве неколку од нив.

Страшни катаклизми и криза во САД

Според пророштвата на Ванѓа, САД ќе се соочат со сериозна економска криза – веќе нема да може да се живее на кредит. Поради ова, многу луѓе ќе останат без дом, ќе мора да заминат во други земји. Ванѓа исто така предвиде дека речиси истовремено со економската криза ќе започнат катаклизми во природата – огромен астероид ќе падне во Тихиот Океан или ќе се случи земјотрес под вода. Поради ова, дел од Америка ќе „падне“ под вода.

Глобалното затоплување и недостаток на вода

Сите предвидувања на Ванѓа порано или подоцна се насочени кон ризикот од еколошка катастрофа поврзана со глобалното затоплување. Поради ова, почесто ќе се случуваат земјотреси, поплави, вулкански ерупции и други природни катастрофи за кои човештвото се уште не е подготвено. До 2030 година ќе има недостиг од вода за пиење, што ќе доведе до масовно гладување и војни за ресурсите.

Кина ќе стане суперсила, а Европска унија ќе се распадне

Бугарската јасновитка рече дека Кина ќе ги надмине САД по воена и економска моќ, а нејзиното партнерство со светските лидери ќе доведе до промени на картата – некои држави ќе престанат да постојат, на други ќе се променат границите.

Интересно е што таа сметала дека до крајот на 2025 светска криза ќе ја погоди Европа – Ванѓа дури предвиде и распад на Европската унија. Причината за тоа ќе бидат воените конфликти внатре и меѓу земјите, како и различни политички, економски и верски разлики. Како резултат на тоа, луѓето ќе бегаат од невработеноста во Европа, но во потрага по постабилни и поповолни услови за живот во други земји.

Слични објави

Шенен Доерти беше подготвена за нејзината смрт однапред: „Не парите, туку остануваат спомените…“

еспресо

(Фото) Српската убавица Нина Сеничар и ѕвездата на „Топ ган“ станаа родители по вторпат

Еспресо

(Фото) Има 76 години и неверојатно тело! Српската дизајнерка Верица Ракочевиќ покажа како изгледа во костим за капење!

Еспресо

Почина актерката Шенон Доерти, по долгата борба со ракот

Еспресо

Каде била Меланија Трамп за време на обидот за атентат на сопругот: Еве ги деталите

еспресо

(Видео) Обид за атентат на Доналд Трамп: Се промени рејтингот на поранешниот американски претседател

еспресо
Се вчитува....