10.8 C
Скопје
00:54 - 28 февруари, 2024

„Зеленски е згоден млад човек со добра смисла за хумор“- оваа изјава Русинката Олга ја чинеше 40.000 рубљи

Судот во Москва казни руска пензионерка која го опишала украинскиот претседател Володимир Зеленски како „згоден млад човек со добра смисла за хумор“, објави руската организација за човекови права „Меморијал“.

70-годишната Олга Слегина од градот Налчик на југот на Русија била обвинета за „дискредитација на руските вооружени сили“.

Споменатиот коментар за Зеленски го дала пред келнерка во мензата во медицинскиот центар каде што била гостин минатиот Божиќ.

Зборувајќи за Зеленски, Слегина рекла и дека „сите се смееле на неговите шеги“, што во полиција го пријавиле уште тројца посетители на кафулето. Во досието стои дека и полицаец на жената и’ рекол: „Немате право да го фалите бидејќи тој е наш непријател“.

Судот во Москва ја казни Слегина со 40.000 рубљи.

Кремљ воведе сеопфатни закони за цензура веднаш по започнувањето на воената инвазија на Украина минатиот февруари. Минатиот месец, претседателот на долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин, рече дека го заострува законот за „да ја обезбеди безбедноста на земјата и нејзините граѓани“.

 

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....