10.8 C
Скопје
10:19 - 10 декември, 2022

Зелен чај како замена за кафе

Оние на кои кафето не им се допаѓа, а го пијат наутро за да се расонат, можат да го заменат со зелен чај. Зелениот чај исто така содржи кофеин, како и многу микро и макроелементи кои му помагаат на човечкиот организам нормално да функционира. Зелениот чај е добар тандем со црното чоколадо. Антиоксидансите што ги содржи го намалуваат ризикот од создавање тромбови.

Оревите и сувото овошје исто така можат да го заменат кафето. Во оревите има омега 3 масни киселини благодарение на кои мозокот може побрзо и подобро да работи. Оревите во комбинација со сувото овошје помагаат во балансирање на мастите во организмот, а се и вкусна закуска.

Слични објави

(Фото) Како најефтино да го посетите Амстердам: Ресторани и хотели по најниски цени, а сепак ќе се чувствувате кралски!

Еспресо

Посно ем вкусно: Полнети пиперки со грав печени во рерна

Еспресо

Посно макало од ореви – од традиционалната македонска кујна

Еспресо

Брз, сочен и вкусен ручек: Кремаста мусака со сирење

Еспресо

Ќе ја раскажувате насекаде! Шпански рецепт за кремаста компир салата

Еспресо

(Фото) Занимливости за СП Катар 2022: Спектакл за луѓе со длабок џеб

Ј.К.Д
Се вчитува....