30 ГОДИНИ ОРО БЕЗ ГРАНИЦИ: Симбол на пријателство меѓу децата

30 годишниот јубилеј на фестивалот „Оро без граници“ , годинава се одбележува со низа активности, а ќе се заокружи со две финални вечери в четврток и во петок на 16 и 17 септември во Куршумли ан.

– Двете вечери ќе бидат изненадување за посетителите и љубителите на фолклорот – вели д-р Билјана Лалчевска Серафимовска, директорка на Детскиот културен центар – Карпош.

Фестивалот уште од самото формирање па сѐ до ден денеска, е со ревијален карактер. Оваа година со оглед на ограничувањата и мерките, нема да има дефиле на учесниците. За жал нема да се формира ни најголемото оро, оро кое не познава граници, оро кое е симбол на пријателство меѓу децата.

-Оваа година својот 30 годишен јубилеј, „Оро без граници“ го одбележува низ целата година со различни активности како што се ликовниот конкурс на тема Оро без граници – симбол на пријателство меѓу децата, изложба на фотографии на тема „Деца во традиционални носии минато – сегашност“, Ретроспективна фото галерија „Три децении Оро без граници“, проекција на интервју со основоположникот на Оро без граници Г-дин Тофе Дракулевски, промоција на каталог посветен на Оро без граници. Фестивалот ќе се заокружи со две фестивалски вечери на 16 и 17.09.2021 во Куршумли ан – изјави директорката на фестивалот.

Детскиот културен центар – Карпош со својот фолклорен ансамбл, со поддршка од Град Скопје, е домаќин на фестивалот „Оро без граници“, чија што традиција започнува од 1991 година по иницијатива на доајенот на македонскиот фолклор Тофе Дракулевски.

 

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.

ШТО ЗНАЧИ КОГА СОНУВАТЕ ДЕКА ПАЃАТЕ: Психолозите имаат објаснување

И. Т.
Се вчитува....