Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Поминаа празниците, па сега е совршен период за детокс на вашето тело…

По сите празници и уживањето во поголеми количини на храна, колачи, солени и слатки задоволства, време е за детокс на организмот. Со помош на овој напиток, ќе ја поттикнете работата на метаболизмот и ќе започнете со исфрлање на токсините кои се таложеле во претходниот период.

Овој напиток се прави од само 2 состојки.

Потребно ви е:

– половина шолја ладен зелен чај
– половина лимон

Подготовка:

Исцедете го лимотот и помешајте го со зелениот чај и напитокот е подготвен.

Еве како напитокот делува на организмот:

Поради високите антиоксидативни вредности, зелениот чај, е состојка од речиси сите детокс напитоци. Поволно делува на црниот дроб, а со истражувањата е докажано дека помага во процесот на исфрлање на токсините.

Лимонот, освен што изобилува со витамин Ц е одличен и за здравјето на целото тело, тој го стимулира ослободувањето на ензимите, но бенефициите не застануваат тука. лимонот содржи и пектин кој помага во намалувањето на шеќерот во крвта.

Ериоцитрин е антиоксиданс кој се наоѓа во лимоновиот сок и лимоновата кора. Ериоцитринот во комбинација со другите активни супстанци покажа ефект при намалувањето на воспаленијата, оксидативниот стрес и оптимизацијата на нивото на шеќер во крвта.

Слични објави

Како да се спасите од првутот со помош на природни препарати

Igor

ВИДЕО: Петминутен тренинг на пилатес топка – Согорува стотина калории и го затегнува стомакот!

Еспресо

Пластичните хирурзи кои имаат свое реално шоу!

Igor

Кејт Мидлтон повторно воодушевува со скромноста: Идната кралица носи чизми стари 16 години (ФОТО)

Еспресо

Kупила кремa за лице во аптека и веќе два месеци е во болницата!

Igor

Зра­че­те со здравје: Под­мла­де­те ја ва­ша­та ко­жа за мно­гу крат­ко време

Igor

Остави Коментар