Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Пушењето цигари е штетно, но и покрај тоа во светот постојат многу луѓе кои се страствени пушачи и според кои, нема ништо подобро од цигара после добар оброк.

Некои мислат дека на тој начин си помагаат побрзо да им „спадне“ храната, но не се ни свесни колкава штета си нанесуваат.

Цигарата не само што нема да ви помогне побзо да ја „сварите“ храната, туку најпрво ќе ви ги изиритира цревата, а со тоа и целиот организам. Никотинот е поврзан со кислородот во крвта, а по оброк, кога целиот организам е посветен на процесирање на храната, никотинот уште полесно ќе се апсорбира во вашето тело.

Затоа, размислете пред да запалите цигара веднаш после оброкот. Најдобро би било кога воопшто не би пушеле.

Слични објави

Сочни печени домати (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Лесно и бесплатно ѓубриво за било која билка (ВИДЕО)

Igor

Моден додаток број 1 за сезонава (ФОТО)

Igor

Здрава навика поради која имате трипати поголем ризик од инфаркт

Еспресо

Неверојатниот Хоакин Феникс и официјално повторно ќе го игра Џокер!

Igor

Избегнувајте го компирот, го зголемува крвниот притисок

Еспресо

Остави Коментар

оне × 1 =

Слични објави

6 најдобри стајлинзи: Носете кожни пантолони како трендсетерките! (ФОТО)

Igor

Избрана најзгодната жена на планетата (ФОТО)

Igor

Не правете му го ова на средството за дезинфекција, така станува неефикасно и залудно го користите!

Еспресо

Џејсон Момоа го нападнаа поради тоа што и го прави на мечката: „Тоа е злоставување“ (ВИДЕО)

Igor

Домашен сируп кој ќе ве спаси од настинките и грипот

Igor

Ве мачи болно грло и зарипнатост? Сами ублажете ги симптомите

Еспресо