38.8 C
Скопје
13:56 - 18 јули, 2024

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Пушењето цигари е штетно, но и покрај тоа во светот постојат многу луѓе кои се страствени пушачи и според кои, нема ништо подобро од цигара после добар оброк.

Некои мислат дека на тој начин си помагаат побрзо да им „спадне“ храната, но не се ни свесни колкава штета си нанесуваат.

Цигарата не само што нема да ви помогне побзо да ја „сварите“ храната, туку најпрво ќе ви ги изиритира цревата, а со тоа и целиот организам. Никотинот е поврзан со кислородот во крвта, а по оброк, кога целиот организам е посветен на процесирање на храната, никотинот уште полесно ќе се апсорбира во вашето тело.

Затоа, размислете пред да запалите цигара веднаш после оброкот. Најдобро би било кога воопшто не би пушеле.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....