Комбинација на црн ким и мед помага во ублажување на симптомите на ковид-19

Тим научници од институти ширум светот, од Пакистан и Чиле до Канада и САД, неодамна спроведоа истражување со цел да го испитаат влијанието на комбинацијата на мед и црн ким во лекувањето на пациентите со ковид-19, со оглед на тоа што досега се докажани нивните антимикробни, антивирусни, противвоспалителни и имуномодулаторни својства.

Спроведена е рандомизирана контролирана студија на пациенти со различни степени на тежина на болеста, а пациентите примале или еден грам мед на еден килограм телесна тежина и 80 грама црн ким на килограм телесна маса или плацебо во текот на 13 дена.

Резултатите покажале дека оваа комбинација помогнала да се ублажат симптомите, да се исчисти вирусот од телото и да се намали смртноста кај пациенти со умерен или тежок облик на болеста.

Авторите на студијата веруваат дека медот и црниот ким можат да се користат како сигурна и делотворна природна терапија кај заболените од ковид-19, бидејќи тие овозможуваат побрзо закрепнување и ги зголемуваат шансите за преживување.

Покрај тоа, тие можат да се користат самостојно или во комбинација со други лекови што се користат за лекување на ковид-19.

Слични објави

Руколата го намалува ризикот од појава на посериозни заболувања

Еспресо

НОСЕТЕ МАСКИ! Шерон Стоун објави слика од болничката соба на нејзината сестра која се лекува од коронавирусот (ФОТО)

Еспресо

Познати се новите датуми за Евросонг! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Мајка ми ми умре на раце“: Српската пејачка првпат за својата најголема болка!

Васко Спасоски

Беше ѕвезда во Југославија, а сега живее со пензија од 17.000 денари: Маја Оџаклиевска за грижата за внукот!

Васко Спасоски

Писмото на Пеле за Марадона: Те сакам Диего, еден ден на небото ќе играме во ист тим

Еспресо

Остави Коментар

7 − шест =

Слични објави

Секогаш уникатна и светска: Теа Трајковска ја објави својата нова песна „Сенки“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Документи за вакцината на Фајзер/Бионтек цел на хакерски напад

Еспресо

ФОТО: Британскиот мачор во чизми: Дејвид Бекам носи 5 броја поголеми oбувки!

Васко Спасоски

ФОТО| 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Васко Спасоски

Здравјето влегува преку устата: Колку овошје, а колку зеленчук треба да јадеме секој ден?

Igor

Наташа Беквалац тврди дека е мета на хакерски напади! (ФОТО)

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian