Како да познаете дали имате брз метаболизам?

Метаболизмот делумно зависи од генетските предиспозиции, но и од изборот на животен стил на личноста.

Овој процес се одвива внатре во нас, практично е невидлив, а и сигурно не размислувате често за него. Но вистината е дека тој е оној кој ве движи и ви помага да ги вршите сите физиолошки процеси потребни за да се одржите во живот.

Проверете дали овие знаци важат за вас, за да знаете дали всушност имате брз метаболизам:

Жешко ви е

Постојано ви е топло и се потите, дури и кога на останатите им е сосема пријатно, па дури и по малку ладно.

Ви се јаде

Луѓето со брз метаболизам брзо ја согоруваат храната и ја претвораат во енергија, па им е потребно постојано дополнување на резервоарот.

Три оброка не ви се доволни

Вообичаен знак дека имате брз метаболизам е експресното искористување на енергијата од оброците и потребата да имате барем уште неколку оброци, поркај трите редовни.

Редовно ги празните цревата

Гладот и празнењето на цревата се директна последица на метаболизмот. Треба да бидете среќни поради редовното празнење на цревата, бидејќи на тој начин сте сигурни дека во вашето тело не се задржува „отпад“ од храна.

Слични објави

Храна која може да биде причина за мигрена

Igor

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

ИСХРАНА ВО БОЈА: Што ги прави жолтите и портокаловите намирници здрави за вас?

Igor

Што сè треба да јадат веганите за да останат здрави?

Igor

Не ги стискајте поткожните мозолчиња, можете да си направите голем проблем!

Igor

4 причини 2 пати во денот добро да се истегнете: Физиотерапевтите тврдат дека ова е спас, особено за жените!

Еспресо

Остави Коментар

тринаесет − четири =

Слични објави

Главната ѕвезда на зимскиот стајлинг: Најдобрите модели на хулахопки за зимските денови!

Еспресо

Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Igor

ВИДЕО: Домашен тренинг кој дава одлични резултати – Го затегнува и обликува секој мускул на телото!

Еспресо

Коронавирусот го исчисти воздухот во Кина: НАСА објави фотографии што го докажуваат тоа

Еспресо

Чисто тело за само 7 дена, веднаш направете го овој рецепт

Igor

ЛЕКОТ ЗА ИСПУКАНИ КАПИЛАРИ сите го имаме дома во фрижидерот

Igor