-3.2 C
Скопје
00:10 - 9 февруари, 2023

Забраната ќе важи и за туристи: Индонезија забранува предбрачен секс и заеднички живот пред бракот, затворска казна до една година

Индонезија донесе закон со кој се забранува секс надвор од бракот, пишува Aljazeera. На прекршителите им се заканува затворска казна до една година, а забраната ќе важи и за туристите.

Според новиот закон, локалните жители ќе можат да ги пријавуваат невенчаните двојки во полиција доколку се сомневаат дека имаат интимна врска.

За вонбрачна заедница, меѓу другото, се казнува со шест месеци затвор или парична казна, но само доколку некој тоа го пријави во полиција.

„Горди сме што нашиот казнен законик е во согласност со индонезиските вредности“, рече индонезискиот министер за правда Едвард Омар Шариф Хиариј.

Дополнително, со новите амандмани ќе се забрани навреда на претседателот, на државните институции, како и изразување на какви било ставови што се спротивни на државната идеологија на Индонезија.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....