14.8 C
Скопје
07:23 - 26 септември, 2023

(Видео) Застрашувачки момент на напад на ајкула: Сурферот остана без нога, едвај го извлекле од вилицата на морскиот предатор

Австралискиот сурфер Тоби Бег бил фатен во кадар неколку моменти пред нападот на ајкулата во Порт Мекквари, Австралија. Морскиот предатор го фатил за ногата, пренесува Дејли меил.

Ајкулата допливала неколку метри од 44-годишниот Тоби Бег, татко на две деца, единственото нешто што служело како предупредување за непосредниот напад биле бранувањата на површината на водата.

На фотографијата, Бег ја држи својата даска за сурфање, додека неговиот колега внимателно ги следи бранувањата во водата неколку метри подалеку, секунди пред нападот.

Мажот се борел со ајкулата околу 30 секунди, а потоа другарите го извлекле на брегот, додека тој се здобил со сериозни повреди во пределот под половината.

Сурферот е во критична но стабилна состојба во болницата во Њукасл, Нов Јужен Велс.

Ја изгубил едната нога и му биле извршени две операции: лекарите се обиделе да ја спасат втората нова. Според роднините, се уште е рано да се зборува за резултатите од закрепнувањето, степенот на повредите не е сосема дефиниран.

Во иднина го чекаат нови хируршки интервенции и години рехабилитација. Во првите неколку часа од кампањата за собирање средства за групно финансирање, загрижените Австралијци донираа над 30.000 долари за да му помогнат на сурферот.

Австралискиот сурфер е љубител на животните

За среќа, во моментот на нападот, лекар од брза помош бил на плажата и направил се за да го запре крварењето.

Плажата сè уште е затворена за капачи, а спасувачите се обидуваат да ја пронајдат агресивната ајкула што го нападна Бег. Доколку биде фатена, ќе биде евтаназирана.

 

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....