21.8 C
Скопје
01:41 - 16 јули, 2024

Сараево веќе се подготвува за новогодишната ноќ: 400.000 евра за Северина

Хрватската пејачка Северина Вучковиќ ќе пее во Сараево на новогодишната ноќ 2025 година, а за нејзиниот настап ќе бидат издвоени 400.000 евра.

Таа ќе настапи во Сараево, пред Вечниот пламен, а во овој град се водеше голема полемика за вмешаноста на хрватската пејачка.

Имено, граѓаните на Сараево сметаат дека од буџетот ќе се издвојат премногу пари за хонорарот на Северина, со оглед на тоа што цената на нејзиниот настап во „најлудата ноќ“ изнесува дури 800.000 конвертибилни марки или околу 400.000 евра.

Поточно, според регионалните медиуи градоначалничката на Сараево, Бенјамина Кариќ, се обврзала дека Градот Сараево од буџетот ќе издвои близу 680.000 марки, кои со ДДВ изнесуваат околу 400.000 евра, поради што настана револт кај граѓаните.

Протестираат поради цифрата доделена за хонорарот на пејачката.

Слични објави

(Фото) Ќерката на Здравко Чолиќ провоцира: Уна се фотографираше топлес, задникот во преден план

Еспресо

(Фото) „Станав она за што сонував“: Јована Јеремиќ почна да потпишува автограми

Еспресо

Бјелогрлиќ пристигна насмеан на новото рочиште со Гага: Сѐ беше одложено поради Катарина Радивојевиќ и уште еден сведок

Еспресо

Карлеуша и Тошиќ се договориле за поделба на имотот! Еве на кого оди целиот имот

Еспресо

(Фото) Како да е направена од гума! Џина Џиновиќ во кратка маичка направи невидена акробација!

Еспресо

(Фото) „Биди ни секогаш најсреќен“: Синчето на Антониа Гиговска наполни една година

Еспресо
Се вчитува....